ENGLISH
  Güncelleme: 19/01/2021

Ufuk Avrupa İstişare Toplantısı AB Başkanlığı Evsahipliğinde Gerçekleştirildi

Avrupa Birliğinin 2021-2027 döneminde uygulayacağı 9. Çerçeve Programı olan Ufuk Avrupa Programına yönelik işbirliği artırma ve istişare toplantısı 19 Ocak 2021 tarihinde AB Başkanlığı ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı başkanlığında çevrimiçi olarak gerçekleştirilen toplantıya, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, AB Nezdinde Daimi Temsilci Yardımcısı Ahmet Yücel, Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan katıldı. Toplantıda Türkiye’nin Ufuk Avrupa Programına ilişkin genel hazırlık durumu ve yol haritası, 2021-2027 döneminde Programa başvurma hususu ve programdaki ülke performansını artırmaya yönelik öneriler ve Ufuk Avrupa kapsamında ülkemizin öncelikleri hususlarında görüş alışverişinde bulunuldu.

AB’nin kalkınma politikalarına ve küresel rekabet edebilirliğinin artırılmasına yönelik katkılar sunmak, bilimsel ve teknolojik temelleri güçlendirerek küresel ve toplumsal zorluklarla etkili mücadele etmek ve etkin bilimsel iş birlikleri kurmak hedefleriyle hayata geçirilen Ufuk Avrupa Programı 95,5 milyar avro bütçesiyle şimdiye kadarki en büyük araştırma ve yenilik destekleme programıdır. 2021-2027 döneminde “Küresel Sorunlar ve Endüstriyel Rekabet, Bilimsel Mükemmeliyet ve Yenilikçi Avrupa” ana bileşenleri etrafında uygulanacak olan Programa; sanayi kuruluşları, KOBİ’ler, araştırmacılar, üniversiteler, araştırma merkezleri, kamu kurumları, STK’lar ve uluslararası organizasyonlar Programa dahil olan ülkelerden en az 3 ortak bulmak şartıyla başvurabilirler.

Ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

 


Diğer Haberler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 19/01/2021 / Hit: 5,896

Copyrights © 2023 Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs
Directorate for EU Affairs
Copyrights © 2023 - Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği Başkanlığı