ENGLISH
  Güncelleme: 03/01/2023

Dışişleri Bakan Yardımcısı Ve Ab Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı 16. Europa-Orıent / Doğu-Batı Dostluk Ve Barış Rallisi Türkiye Etabı Başlangıç Töreni’ne Katılacak

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı bu yıl on altıncısı gerçekleşen “Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi”nin 12 Mayıs 2022 Perşembe günü saat 11:00’da İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenecek Türkiye Etabı Başlangıç Töreni’ne katılacak.

 

Rallinin Türkiye Etabı Başlangıç Töreni’nde, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’ya İstanbul Vali Yardımcısı Niyazi Erten’in yanı sıra Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin, Europa-Orient Rallye Derneği Başkanı Wilfred Gehr, İstanbul’da bulunan Başkonsolosluk ve Uluslararası Kuruluş Temsilcileri ile Klasik Mercedes Benz Kulübünden temsilciler bulunacak.

 

Ülkemizin turistik, doğal, kültürel ve tarihi değerlerinin AB vatandaşları nezdinde doğru tanıtımına katkıda bulunan Ralli, Türkiye’nin ardından İsrail ve Filistin’e uğrayacak ve Ürdün’de son bulacak.

 

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, törene ilişkin yaptığı değerlendirmede “AB’nin son dönemde karşılaştığı sınamaların kıta güvenliğini, barış ve istikrarı tehdit ettiği bir süreçte, kilometrelerce yol kat ederek İstanbul’a ulaşan Ralli katılımcılarını ülkemizde ve İstanbul’da ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Ralli, bir AB aday ülkesi olan Türkiye ve diğer Avrupa ülkeleri arasında diyalog, iletişim ve etkileşim köprüleri kuran önemli bir organizasyon. Katılımcılar yaklaşık 1 ay sürecek Ralli boyunca 11 ülkeden geçerek 24 şehirde konaklayacaklar. Bunlardan biri de memleketim Tosya. Birazdan ben de bu heyecana ortak olacağım ve bir Ralli katılımcısı olarak Tosya’ya sonra da Ankara’ya kadar direksiyona geçeceğim” dedi. Bakan Yardımcısı Kaymakcı, güzergâhı boyunca uğradığı illerde misafirperverlik ile ağırlanacak Ralli katılımcılarının kendi ülkelerine döndüklerinde ülkemizin gönüllü elçileri olacaklarına inandığını da belirtti.

 

Europa-Orient&Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Başlangıç Töreni

 

12 Mayıs 2022, Perşembe, Sultanahmet Meydanı-İstanbul

 

10:30-11:00    Araçların Sultanahmet Meydanı’na Yerleşmesi ve Tören Başlangıcı

 

11:00-11:30    Konuşmalar

-Nadir Serin, Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı

-Wilfred Gehr, Europa-Orient Rallye Derneği Başkanı

-Niyazi Erten, İstanbul Vali Yardımcısı

-Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı

 

​11:30-11:40     Plaket Takdimi​

 

11:40-11.45     Toplu Fotoğraf Çekimi

 

11:45-12.00     Protokolün Araçlarla Sembolik Başlangıç Yapması ve Uğurlama

 

Değerli basın mensuplarına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

16. Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi:

Avrupa Birliği İletişim Strateji (ABİS) çerçevesinde Başkanlığımızca 2011 yılından bu yana desteklenen Europa-Orient&Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi, merkezi Almanya’da bulunan “Allgau-Orient Rallisi Derneği” tarafından 2005 yılından beri düzenlenmektedir. Bu yıl 16’ncısı gerçekleştirilecek rallinin sorumlusu Nadir Serin, Derneğin Başkanı ise Alman vatandaşı Wilfried Gehr’dir. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı, Berlin Büyükelçiliği, TÜVTÜRK, OPET, Mutlu Akü ve Boxenstop Araba Müzesi işbirliğinde gerçekleşen Ralli, hıza dayalı bir yarıştan ziyade bir macera rallisidir. Avrupa’nın önde gelen otomobil spor organizasyonlarından biri olan Ralliye 17 yaş ve üzeri arabalar katılmaktadır.

 

2022 yılında, Ralli, 10 ülkeden 15 takım, 40 araç ve 80’in üzerinde yarışmacının katılımıyla düzenlenmektedir. 11 ülke ve 24 şehir ve bölgeyi ziyaret edecek Ralli’nin toplam uzunluğu 9 bin km olup, en uzun güzergahını ülkemiz oluşturmaktadır. Türk takımı, Ralliye katılmak üzere bu yıl, 5 Mayıs 2022 tarihinde AB’nin Başkenti Brüksel’de Lüksemburg Meydanı’ndan uğurlandı. 7 Mayıs 2022 tarihinde Almanya’nın Tübingen şehrinde Boxenstop Araba Müzesi’nden başlayan Ralli’ye katılan ekipler, Avrupa ve Balkanlar etabının ardından İstanbul’da biraraya gelecek. 9-18 Mayıs 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek Türkiye etabının ardından, İsrail ve Filistin güzergahına doğru devam edecek olan Ralli, 30 Mayıs 2022 tarihinde Ürdün’de son bulacaktır.

 

Europa-Orient&Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Türkiye ve Yurtdışı 2022 Güzergâhı

 

Ralli 2 güzergahtan oluşmaktadır: Avrupa ve Ortadoğu güzergahı.

 

Avrupa Güzergahı: Belçika (Brüksel), Almanya (Tübingen, Münih), Avusturya (Salzburg), Slovenya (Maribor), Macaristan (Budapeşte), Sırbistan (Belgrad, Niş), Bulgaristan (Sofya), Türkiye.

 

Türkiye Etabı: Edirne, İstanbul, Tosya/Kastamonu, Ankara, Nevşehir (Kapadokya), Anamur/Mersin, Alanya/Antalya.

 

Ortadoğu güzergahı: İsrail (Hayfa, Tel Aviv), Filistin (Kudüs, Beytüllahim, Ramallah) ve Ürdün (Ölü Deniz/Lut Gölü, Ay Vadisi/Wadi Rum, Amman).Güncelleme: 03/01/2023 / Hit: 6,315

Copyrights © 2023 Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs
Directorate for EU Affairs
Copyrights © 2023 - Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği Başkanlığı