ENGLISH
  Güncelleme: 24/05/2021

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı 15. Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Türkiye Etabı Başlangıç Töreni’ne Katıldı

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı bu yıl onbeşincisi düzenlenen “Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi”nin 21 Mayıs 2021 tarihinde Edirne Kapıkule Gümrük Kapısı’nda gerçekleştirilen “Türkiye’ye Hoş Geldiniz Töreni” ile 23 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen “Türkiye Etabı Başlangıç Töreni”ne katıldı.

 “Türkiye’ye Hoş Geldiniz Töreni”nde Bakan Yardımcısı Büyükelçi Kaymakcı’ya Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye Odalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin ve Europa-Orient Rallye Derneği Başkanı Wilfred Gehr eşlik etti.

Törende, Bakan Yardımcısı Kaymakcı, Türkiye’yi diğer Avrupa ülkelerine tanıtan kültür elçilerimiz ralli katılımcılarına bilim, kültür ve sanat kenti Edirne’de, hoş geldiniz demekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve onlarla birlikte İstanbul’a kadar Ralliye katılacak olmaktan duyduğu heyecanı ifade etti. 

Rallinin İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirilen “Türkiye Etabı Başlangıç Töreni”ne, Bakan Yardımcısı Kaymakcı ile birlikte Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Necati Selvi, Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin, Europa-Orient Rallye Derneği Başkanı Wilfred Gehr, İstanbul Valiliği İl Spor Müdürlüğü, Antik Klasik Otomobil Federasyonu ve Klasik Mercedes Benz Kulübünden temsilciler katıldı.

Bakan Yardımcısı Büyükelçi Kaymakcı, Batı ve Doğuyu, Batı Avrupa ve Anadolu’yu birleştiren İstanbul’da, küresel düzeyde etkin olan salgına rağmen kilometrelerce yol kat ederek ülkemize ulaşan Ralli katılımcılarıyla birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu, güzergâhı boyunca uğradığı illerde Türk misafirperverliği ile ağırlanacak ralli katılımcılarının kendi ülkelerine döndüklerinde ülkemizin gönüllü elçileri olacaklarına inandığını belirtti.

Doğu-Batı Dostluk Rallisi, Türkiye etabında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen 2021 “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” kapsamında Ankara’da Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Evi’ni ziyaret edecektir. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen 2021 Gastronomi Yılı kapsamında ralli güzergahı boyunca Türk mutfağını tanıtan etkinlikler düzenlenecektir.

15. Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi:

Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi, Avrupa Birliği İletişim Stratejisi (ABİS) çerçevesinde 9 Mayıs etkinlikleri kapsamında 2011 yılından beri AB Başkanlığınca destekleniyor. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜVTÜRK işbirliğinde gerçekleşen Ralli, hıza dayalı bir yarıştan ziyade bir macera rallisidir. Avrupa’nın önde gelen otomobil spor organizasyonlarından biri olan Ralliye değeri 1.100 avronun altında olan eski arabalar katılmaktadır. Bu yıl, 10 ülkeden 20 araç ve 50’ye yakın sürücünün katıldığı Ralli, 16 Mayıs 2021 tarihinde Brüksel şehrinden başladı. Ralli 21-29 Mayıs 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek Türkiye etabı ile son bulacaktır.

Europa-Orient&Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi 2021 Güzergâhı

Ralli 3 etaptan oluşmaktadır; Batı Avrupa, Balkanlar ve Türkiye güzergahı.

Batı Avrupa ve Balkanlar Güzergahı: Belçika, Almanya, Avusturya, İtalya, Slovenya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Türkiye.

Türkiye Güzergahı: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Bolu, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Nevşehir (Kapadokya - Hacı Bektaş Veli),  Adana, Mersin - Anamur, Antalya - Alanya, Muğla - Dalyan.

 


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 24/05/2021 / Hit: 1,707