ENGLISH
  Güncelleme: 22/05/2021

AB Türkiye Delegasyonu ile Birlikte Trakya Bölgesine Ziyaret Gerçekleştirildi

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve diğer AB temsilcileriyle birlikte, başta Halkalı-Kapıkule Tren Yolu Hattı olmak üzere AB fonlarıyla yürütülen çeşitli projelerin değerlendirilmesi amacıyla Trakya Bölgemize bir ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaretin 20 Mayıs tarihindeki ilk ayağında Devlet Demir Yolları Genel Müdür Yardımcısı İsmail Çağlar konukları tarihi Çerkezköy Tren İstasyonunda karşıladı. Müteakip olarak Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde düzenlenen toplantıda, sanayicilerimizin ulaşım sektörüne yönelik ihtiyaçları gözden geçirildi ve AB’nin Yeşil Ajandası kapsamında gelecekte yürütülebilecek işbirliği istişare edildi. Toplantı neticesinde Lüleburgaz ilçesine geçilerek Halkalı-Kapıkule Trenyolu Hattı Projesinin ilerleyişi ile ilgili olarak yüklenici firmadan bilgi alındı ve inşaat alanı incelendi.

21 Mayıs tarihinde Edirne ilimizde devam eden ziyaretlere TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu da iştirak etti. Bu çerçevede, Edirne Valisi Ekrem Canalp ile gerçekleştirilen görüşmenin ardından Türkiye-Bulgaristan IPA Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında restore edilen tarihi Ekmekçizade Kervansarayı, Edirne Belediyesi Turizm Merkezi ve Edirne Esnaf ve Zanaatkârlar Odası Sanat Evi’ne yönelik inceleme ziyaretleri yapıldı. Etkinliğin son ayağında 2009 yılında TOBB tarafından modernize edilen Kapıkule Sınır Kapısının işleyişi ve ihtiyaçlarına yönelik yerinde tespitlerde bulunuldu.

 


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 22/05/2021 / Hit: 1,548