ENGLISH
  Güncelleme: 11/12/2017

AB Bakanı Ömer Çelik Financial Times'a Mülakat Verdi

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Londra'ya yaptığı ziyareti çerçevesinde Financial Times'a (FT) bir mülakat vererek değerlendirmelerde bulundu. 

İngiltere'de yayımlanan FT gazetesinin internet sitesindeki röportajında AB Bakanı Ömer Çelik, şunları kaydetti:

"AB müzakere sürecini Türkiye'ye şantaj yapmak için kullanmakta, AB kurumlarını zayıflatmakta ve itibarsızlaştırmaktadır. İngiltere, darbe girişimini takip eden günlerde Türkiye'nin yanında durarak ve savunma kapasitesini güçlendirmeye yardımcı olarak, gerçek bir müttefik, bir rol modeli gibi davranıyor. İngilizler, bizim gibi, ilişkileri ileriye taşımak için bir yol bulmayı hedefliyor. Diğer ülkeler ise (ilişkileri) ileriye taşıyacak bir yol bulmak yerine, bize şantaj yapacak malzeme bulmaya çalışıyor."

Röportajında, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile Almanya Başbakanı Angela Merkel'in "Türk demokrasisiyle dayanışma göstermek üzere" 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'ye gelebileceğini belirten Bakan Ömer Çelik, ancak bunu yapmadıklarını ifade etti. AB Bakanı Ömer Çelik, "Sanki Türkiye'yi kendilerinden uzakta tutmanın ve Türkiye'ye zarar vermenin en iyi yolunu bulmak için bir yarışa girmiş gibiydiler." değerlendirmesinde bulundu.

Gazete ayrıca AB Bakanı Ömer Çelik'in, Türkiye'nin birliğe üyelik hedefinde yeni bir etki oluşturması için AB müzakerelerinin 23 ve 24. fasılların açılması çağrısında da bulunduğunu da yazdı.


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 11/12/2017 / Hit: 2,217