ENGLISH
  Güncelleme: 10/01/2018

AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin Bulgaristan’ın AB Dönem Başkanlığı Resepsiyonunda Bir Konuşma Yaptı

Avrupa Birliği Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Bulgaristan’ın Avrupa Birliği Komisyonu dönem başkanlığını devralması dolayısıyla Erimtan Müzesi'nde düzenlenen resepsiyona katıldı ve açılış konuşması yaptı.

Konuşmasında AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Türkiye ve Bulgaristan’ın son derece derin tarihi bağlara sahip ilişkisini dostane şekilde devam ettirdiğini vurguladı ve son zamanlarda AB’nin daha çok Batı Balkanlar üzerinde durduğunu belirterek, “Türkiye’nin bu genişleme sürecinin dışında bırakılması kesinlikle kabul edilemez. Türkiye’nin aday ülke olduğu unutulmamalıdır.” dedi.

Aşırıcılığın yoğun şekilde yaşandığı şu günlerde Türkiye’de Bulgar, Bulgaristan’da Türk kökenlilerin yaşama kültürünün son derece önem arz ettiğinin altını çizen AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin, her iki ülkenin ortak kültürel değerlerini yansıtan Demir Kilise’nin açılış törenini Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un açtığını hatırlattı. Bakan Yardımcısı Şahin, açılışına AB Bakanı Ömer Çelik’in de katıldığı bu kilisenin açılışının iki ülke arasındaki dayanışmayı temsil ettiğini söyledi.

Uluslararası sistemde güçler dengesinde sorun yaşandığını ve bunun yanı sıra AB’de de entegrasyon konusunda kriz bulunduğunu dile getiren AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin, AB'nin, henüz mali krizin etkilerini üstünden atamamışken göç, terörizm ve azınlık hakları gibi birçok farklı sorunla mücadele ettiğini belirtti.

Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Bulgaristan’ın AB dönem başkanlığı sürecinde genişleme sürecine daha büyük vurgu yapılmasını ve bununla ilgili daha somut adımların atılmasını beklediklerini ifade ederek, şöyle devam etti: 

"Bu genişleme sürecinde olumlu adımlar atılması AB’nin imajı için de büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde AB yumuşak güç olmaya devam edemeyebilir. Genişleme politikası AB’nin son derece başarılı politikalarından biri. Bulgaristan’ın deneyimleyerek yaşadığı bu süreci değerlendirerek hem AB hem de Türkiye için önemli adımları atabilecek kilit bir ülke olduğunu düşünüyoruz.

Son zamanlarda AB’nin aday ülkeler arasında bir ayrımcılık yaptığını ve daha çok Batı Balkanlar üzerinde durduğunu görüyoruz. Türkiye’nin bu genişleme sürecinin dışında bırakılması kesinlikle kabul edilemez. Türkiye’nin aday ülke olduğu unutulmamalıdır. Türkiye-AB ilişkilerinde yapıcı bir yaklaşım sadece bu bölge için değil, aynı zamanda bütün dünya için istikrara önemli katkıda bulunabilecek bir adımdır.”

Bulgaristan’dan Türkiye’nin adaylığıyla ilgili somut ve yapıcı yaklaşım beklediklerini aktaran Bakan Yardımcısı Ali Şahin, Türkiye’nin AB ile diyalogunu güçlendirmek istediğini kaydetti.

AB Bakan Yardımcısı Ali Şahin, AB üyesi bazı devletlerin Türkiye’yi AB’den uzaklaştıracak bazı adımlar atmasını endişeyle izlediklerini ve bu çerçevede Bulgaristan’dan en büyük beklentilerinin Türkiye-AB ilişkilerinin güçlendirilmesi ve diyalogun artırılması olduğunu vurguladı.

Şahin, “Bulgaristan’ın dönem başkanlığı sırasında Türkiye ile AB arasında bir zirve düzenlemek, mevcut sorunların bu zirvede tartışılmasını ve karşılıklı güvenin yeniden tesis edilmesini sağlamak önemli bir adım olacaktır. Türkiye ve AB’nin ortak bir bölgede ortak bir geleceği olduğu unutulmamalıdır.” dedi.

Kaynak: AA


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 10/01/2018 / Hit: 4,238