ENGLISH
  Güncelleme: 22/11/2022

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı İl İl AB Buluşmaları 12: Mardin Etkinliğine Katıldı

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Başkanlığımızın Mardin Valiliği ile işbirliği içerisinde 21 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirdiği “İl İl AB Buluşmaları 12: Mardin” etkinliğinde kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum temsilcileri ile biraraya geldi.

Konuşmasında Avrupa Birliği (AB) katılım sürecimizdeki temel dinamikler ve güncel meselelere değinerek, bu süreçte yerel aktörlerin aktif olarak katılımının ve desteğinin önemine vurgu yapan Bakan Yardımcısı Büyükelçi Kaymakcı, AB müktesebatının önemli bir bölümünün sahiplenilmesinde ve uygulanmasında yerel aktörlerimize önemli sorumluluklar ve görevler düştüğünü ifade etti.

Etkinlikte ayrıca, Erasmus+ Programı ve Avrupa Dayanışma Programı, Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) Fonları, Kırsal Kalkınma Programı (IPARD), Jean Monnet Programı, Avrupa Koleji Burs Programı ile Birlik Programları kapsamında Mardin’deki kurum ve kuruluşların faydalanabileceği AB fırsatları tanıtıldı.

Bakan Yardımcısı Büyükelçi Kaymakcı, Mardin ziyaretinde ayrıca, Mardin Diplomasi Akademisi 5. Dönem Açılış Toplantısında ve Artuklu Üniversitesi’nde düzenlenen "AB Sürecimiz ve Gençler için Fırsatlar" konferansında öğrenci ve akademisyenlerle buluştu.

“AB Sürecinde Ekonomik Dönüşüm” konulu toplantı kapsamında Mardin Ticaret ve Sanayi Odası ile de bir araya gelen Bakan Yardımcısı, iş dünyası temsilcilerimize AB üyelik sürecimiz ve Avrupa Yeşil Mutabakatı hakkında bilgi verdi.


Diğer Haberler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 22/11/2022 / Hit: 2,637

Copyrights © 2023 Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs
Directorate for EU Affairs
Copyrights © 2023 - Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği Başkanlığı