ENGLISH
  Güncelleme: 19/01/2018

AB Bakanı Ömer Çelik Reuters’a Mülakat Verdi

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Reuters'a verdiği mülakat ile gündemi ve AB-Türkiye ilişkilerinde güncel konuları değerlendirdi.

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, AB ile ilişkilerde Türkiye'ye tam üyelik müzakereleri yerine imtiyazlı ortaklık ya da benzer anlaşmaların teklif dahi edilemeyeceğini, bu yaklaşımları ciddiye almadıklarını ve AB'den böyle bir teklif gelirse "kapağı açılmadan" iade edileceğini söyledi.

AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'nin 2018 yılında AB ile ilişkilerden beklentileri, somut ilerleme beklenip beklenmediği ve AB içindeki bazı ülkeler tarafından dillendirilen Türkiye'ye tam üyelik yerine başka bir tür ilişki önerilmesi şeklindeki yaklaşımları ilişkin Reuters'in sorularını yanıtladı.

AB Bakanı Ömer Çelik, mülakatta "Diyorlar ki 'tam üyelik müzakereleri ilerlemiyor. Onun yerine biz Türkiye'nin AB ile daha yoğun ilişki içinde olduğu bir anlaşma imzalayalım. Ya da Türk halkı ile AB arasında yoğun ilişkiler kuralım.' Bu utanç verici bir yaklaşım. İmtiyazlı ortaklık ve benzeri yaklaşımların hiçbirini ciddiye almıyoruz. Türkiye'ye böyle bir şey teklif edilemez..." dedi.

AB Bakanı Ömer Çelik, "'Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini keseriz ama Türkiye'ye bir anlaşma öneririz, işte göçmen konusunda para veririz, terörle mücadele konusunda işbirliği yaparız' gibisinden bir yaklaşımla ister adına imtiyazlı ortaklık denilsin, ister başka bir şey denilsin Türkiye o anlaşmanın içinde ne var diye bile bakmayacaktır, kapağını açmadan geri gönderecektir. O teklif AB'ye aynen iade edilecektir" diye görüşlerine devam etti.  

AB Bakanı Ömer Çelik, 2018'da herhangi bir fasıl açılmaması ya da Türkiye-AB liderler zirvesi yapılması, vize serbestisi ya da Gümrük Birliği süreçleri gibi Türkiye'nin istediği alanlarda ilerleme olmaması halinde Türkiye'nin nasıl bir yol izleyeceği sorulduğunda ise sözlerine şöyle devam etti:  

"Türkiye hiçbir müzakere masasından kalkmıyor, kalkmadı. Müzakere masasından kalkmak tezinizin zayıflığını, bundan vazgeçtiğinizi gösterir. Biz müzakere masasına oturun müzakere edelim diyoruz, onlar 'fasılları açmayalım, AB zirvesi yapmayalım' diyerek müzakere masasından kaçmaya çalışıyor. Öyle basın üzerinden konuşmakla, dolaylı yollarla bunlara karar verilemez. Oturacağız göreceğiz...Türkiye açısından durum şudur: Bu durum böyle sürdürülemez. Dolayısıyla net bir şey söylenmesi lazım." 

GÖÇ ANLAŞMASI

Türkiye ile AB arasında 18 Mart 2016'da imzalanan göç anlaşmasına ilişkin olarak ise AB Bakanı Ömer Çelik, "Teknik olarak Türkiye'nin bu anlaşmayı sürdürmesi için hiçbir sebep yok. Sadece meseleyi göçmen anlaşmasında 3+3 milyar euronun gelmesine indirgiyorlar. O mekanizma da çok sağlıklı işlemiyor zaten. Türkiye'ye verdiğiniz sözleri tutuyor musunuz denildiğinde Türkiye'ye yapılan mali yardımdan ya da bununla ilgili sözleşmelerden bahsediyorlar. Peki bu anlaşmanın diğer maddeleri dediğimizde, o konuda herhangi bir şeyleri yok...Mesela Gümrük Birliği ve fasılların açılması meselesi? Avrupa gönüllü yerleştirme konusunda bir mesafe alabilmiş midir? Maalesef bunlar ilerlemiyor.” dedi.

Almanya'daki koalisyon protokolünde Türkiye ile fasılların açılmayacağının belirtildiğini ve Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu komiseri Johannes Hahn'ın da yeni fasıllar açılmayacağı açıklamasını hatırlatan AB Bakanı Ömer Çelik, "Almanya'ya ve Hahn'a sormak lazım, 18 Mart anlaşmasından çekiliyor musunuz?" diye sordu.

TÜRKİYE-AB LİDERLER ZİRVESİ

"Şu anda esasında yapılması gereken ilk iş Türkiye ile AB arasında bir devlet başkanları zirvesi düzenlenmesi" diyen AB Bakanı Ömer Çelik, "Bulgaristan dönem başkanlığı buna sıcak bakıyor ama Komisyon Başkanı Juncker 'Yapabilir miyiz, yapamaz mıyız bundan emin değilim' gibisinden bir açıklama yaptı. Bu meseleler konuşulmalıdır" dedi.

Son olarak geçen yıl Temmuz ayında Brüksel'e giderek AB yetkilileri ile temaslarda bulunan AB Bakanı Ömer Çelik, önümüzdeki hafta da Brüksel'e giderek hem zirve konusunu hem de ilişkilerin diğer boyutlarını görüşeceğini açıkladı.

Bulgaristan'ın ardından 1 Temmuz'da dönem başkanlığını Avusturya devralacağı hatırlatıldığında ise AB Bakanı Ömer Çelik, "Eğer tutumları bu şekilde devam ederse, şu andaki mesajları vermeyi sürdürürlerse Avusturya dönem başkanlığını yok hükmünde sayacağız. Ben herhangi ülke dönem başkanı olmadan ya da olduğunda hemen ziyaret ederim, ama tutumları bu şekilde devam ederse Avusturya ile böyle bir ziyaretimiz olmayacak. Daha pozitif bir tavra dönerlerse tabii ki bizden de aynı pozitif tutumu göreceklerdir" dedi.

GÜMRÜK BİRLİĞİ'NİN GÜNCELLENMESİ VE VİZE SERBESTİSİ SÜRECİ

2018 yılında Gümrük Birliği'nin (GB) güncellenmesi ve vize serbestisi sürecinde bir ilerleme bekleyip beklemediği sorusuna AB Bakanı Ömer Çelik "Gümrük Birliği meselesinde Almanya'nın yaklaşımın çok yanlış olduğunu düşünüyorum. Serbest ticaret bu kadar tartışılıyor, Gümrük Birliği de teknik bir süreç. Ama ilk defa AB ve Almanya teknik bir süreci siyasi bir mesele haline getiriyor. Üstelik güncelleme AB'nin öncelikle teklifiydi. Şu andaki halinden ileri gitmek istemiyorlarsa, kendileri bilir." dedi.

Göç anlaşmasının maddeleri arasında yer alan vize serbestisi sürecinde gerekli kriterlerin yerine getirilmesi konusunda Türkiye'nin hazırladığı teklifin "epeyce olgunlaştığını" belirten ve başbakan ile cumhurbaşkanının onayı alındıktan sonra AB'ye sunulacağını belirten AB Bakanı Ömer Çelik, "Bu sürecin hızlı işleyeceğini düşünüyorum" dedi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Biz çok önemli bir terörle mücadele yürütüyoruz. Yapacağımız değişiklikler, eğer olacaksa bile, terörle mücadele konusundaki ana perspektifimizi değiştirmeyen, herhangi bir şekilde zaafa uğratmayan teklifler olacaktır" ifadelerini de kullandı. .

Türkiye'nin terörle mücadelesi konusunda AB'den daha aktif destek beklediğini belirten AB Bakanı Ömer Çelik, "Bakın Suriye'nin kuzeyindeki terör unsurlarından Türkiye'ye taciz atışları yapılıyor. AB bu konuda ne diyor duymak istiyorum. Niye Türkiye'nin yanında olduğunu ifade etmiyor? Teröre karşı mücadelesinde Türkiye'nin sınırlarının korunması için AB önemli bir aday ülke ile ilgili olarak niye tavrını ortaya koymuyor?" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Reuters


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 19/01/2018 / Hit: 9,868