ENGLISH
  Güncelleme: 04/03/2021

Avrupa Dayanışma Programı (ESC) Komitesi Çevrimiçi Toplantısı Gerçekleştirildi

Avrupa Komisyonu tarafından organize edilen AB'nin gençlik politikası çerçevesinde gönüllülük ve dayanışma faaliyetlere odaklanan Birlik Programı olan Avrupa Dayanışma Programı (ESC) 2021 yılı Çalışma Programının görüşüldüğü  ESC Program Komitesi çevrimiçi toplantısı 4 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirildi. Program katılımcısı ülkelerin temsil edildiği Komite toplantısına, ülkemizde Erasmus+ ve ESC Programlarının ulusal otoritesi olan Başkanlığımızı temsilen Birlik Programları ve Sınır Ötesi İşbirliği Daire Başkanlığından AB İşleri Uzmanları Arzu Akar ve Dr. Petek Karatekelioğlu ve AB İşleri Uzman Yardımcısı Umut Şaşmaz katılım sağladı.

ESC Programı Komite toplantısında Avrupa Komisyonu, 2021-2027 dönemindeki yeniliklere ilişkin genel bilgilendirmede bulunmuş, yeni dönemdeki ESC Programı tüzüğünün önümüzdeki aylarda kesinlik kazanacağını ve programın 2021 yılındaki bütçesinin 128 milyon Avro olduğunu belirtmiştir. 

Komite tarafından, yeni dönemde özellikle Covid-19 salgınından etkilenen alanlarda ve bölgelerde sağlık ve sosyal alanlara yönelik gönüllülük ve dayanışma faaliyetlerine önem verileceği vurgulanmıştır. Yeni dönemde temel yenilikler olarak 18-35 yaş arasındaki gençlerin katılabileceği İnsani Yardım konusunda gönüllülük imkanları ve daha önce sadece ülke içinde yapılan dayanışma faaliyetlerinin uluslararası olarak da yapılabilmesi gibi temel yeni faaliyetlerin hayata geçirileceği bilgisi verilmiştir.

Komite üyesi ülkeler 2021 yılı bütçesi ve çalışma programı üzerindeki revizyonla ilgili görüşlerini dile getirmişler ve görüşlerin yazılı istişare sürecinin ise önümüzdeki hafta tamamlanması akabinde Komitenin çalışma programını onaylaması kararlaştırılmıştır.

Avrupa Dayanışma Programı hakkında www.ua.gov.tr ve https://europa.eu/youth/solidarity_en adreslerinden ayrıntılı bilgiye ulaşılabilir.


Diğer Haberler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 04/03/2021 / Hit: 5,055

Copyrights © 2023 Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs
Directorate for EU Affairs
Copyrights © 2023 - Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği Başkanlığı