ENGLISH
  Güncelleme: 30/10/2012

İl Özel İdareleri AB'ye Hazırlanıyor Projesi Kapsamında VHB Encümen Üyeleri Brüksel'de

28 Kasım 2011 tarihinde Avrupa Birliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Vilayetler Hizmet Birliği (VHB)arasında imzalanan işbirliği protokolü ile yürürlüğe giren İl Özel İdareleri AB’ye Hazırlanıyor Projesi kapsamında 16-19 Ekim 2012 tarihlerinde Vilayetler Hizmet Birliği Encümen üyeleri Malatya Valisi Vasip ŞAHİN, Çankırı Valisi Vahdettin ÖZCAN, Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı Ayhan CAN, Trabzon İl Genel Meclis Üyesi Halim KAYA, İstanbul İl Genel Meclis Üyesi Fahri BİÇER, Aksaray İl Genel Meclis Üyesi Celalettin KILIÇ, Kars İl Genel Meclis Üyesi Mehmet DEMİR, Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent ÖZCAN ve Proje Uygulama Başkanlığı Koordinatörü Hilal YILDIR ile Vilayetler Hizmet Birliği Strateji Geliştirme Müdürü Bülent BOZTUĞ’un katılımları ile bir yurtdışı çalışma ziyareti gerçekleştiriliyor.

Çalışma ziyaretinin ilk gününde katılımcılar Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 23. Genel Kurul Oturumuna katılım sağladı.

Çalışma ziyaretinin ikinci gününde AB Müşaviri Sayın Sinan AYHAN'ın eşlik ettiği  VHB encümen üyeleri, AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sayın Selim YENEL ve AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilci Yardımcısı Sayın Dr. Nurşen NUMANOĞLU tarafından kabul edildi.  Ziyarette Büyükelçi Sayın YENEL, Türkiye’nin AB’ye üyelik süreciyle ilgili son durumu değerlendirdikten sonra yerel düzeyde AB ile ilgili konularda farkındalığın ve bilgi seviyesinin artmasının AB’ye üyelik sürecimize sağlayacağı katkıyı vurguladı.

Vilayetler Hizmet Birliği Encümen Üyeleri çalışma ziyaretinin ikinci gününde son olarak Bölgeler Komitesi Başkan Yardımcısı Michael COLLİNS ve Birim Başkanı Dr. Silke TÖENSHOFF tarafından kabul edildiler. Burada gerçekleştirilen görüşmelerde Bölgeler Komitesi’nin tanıtımı yapıldıktan sonra Bölgeler Komitesi ile il özel idareleri arasında geliştirilebilecek işbirliği olanakları konularında istişarelerde bulunuldu.

Daha sonra heyeti Avrupa  Parlamentosu'nda Parlamento Milletvekilleri Sayın İsmail ERTUĞ ve Sayın Emine BOZKURT kabul etti. Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu üyesi, Sosyal Demokrat Grubu Almanya Milletvekili Sayın İsmail ERTUĞ ile gerçekleştirilen görüşmede AB üyesi ülkelerdeki yerel yönetimler ve AB Parlamentosu bünyesinde faaliyet gösteren “Türkiye’nin Dostları Grubu” (Friends of Turkey) ile işbirliği içerisinde yerel düzeyde gerçekleştirilebilecek faaliyetlerle ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği ile Adalet, Özgürlük ve Güvenlik Komitesi üyesi Sosyal Demokrat Grubu Hollanda Milletvekili Sayın Emine BOZKURT, hazırlamış olduğu “Türkiye’de Kadın Hakları Raporu” ve hâlihazırda raportörlüğü görevini yerine getirdiği “Geri Kabul Anlaşması” gibi önemli konularda değerlendirmelerde bulundu.

Çalışma ziyaretinin üçüncü gününde ise Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi (CEMR) ve  Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü ziyaret edildi. Avrupa Belediyeler ve Bölgeler Konseyi'nda VHB Encümen Üyeleri CEMR'e üyelik konusunda VHB'nin almış olduğu karara ilişkin bilgi verildi. Avrupa Komisyonu Genişleme Genel Müdürlüğü'nde heyet Türkiye'den sorumlu direktör Alexandra Cas-GRANJE ve Türkiye'den sorumlu birim  başkanı Jean-Christophe FİLORİ ile Türkiye'nin 2012 Yılı İlerleme Raporu ve AB müzakere sürecine ilişkin görüşmelerde bulundu ve 2014-2020 bütçe döneminde değişecek IPA sistemi ve yerelde AB mali yardımlarından daha etkin yararlanabilmek için uygulanabilecek stratejilere ilişkin bilgi edindi.

İl Özel İdareleri AB’ye Hazırlanıyor Projesi ile il özel idarelerinin AB ile ilgili konularda farkındalıklarının ve AB üyesi ülkelerde yer alan muadil kuruluşlar ile işbirliğinin artırılması amaçlanmaktadır.


Diğer Haberler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 30/10/2012 / Hit: 21,554

Copyrights © 2023 Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs
Directorate for EU Affairs
Copyrights © 2023 - Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği Başkanlığı