ENGLISH
  Güncelleme: 22/05/2012

* Evliya Çelebi Sergisi ve "Geçmişte ve Günümüzde Paylaştığımız Avrupa" Sergisi Düzenlendi

17 Mayıs 2012 tarihinde, Edirne Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından British Council işbirliği ile Evliya Çelebi sergisi ve geçmişte ve günümüzde paylaştığımız Avrupa paneli düzenlendi. Vali Gökhan SÖZER’in açılışını yaptığı sergi Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinden bölümler içeren 22 parçadan oluşuyor.

Evliya Çelebi

Yöneticiliğini Trakya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Enver DURAN’ın yaptığı panele konuşmacı olarak Türk Dil Kurumu eski başkanı Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Şükrü AKALIN, Kültür Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Avrupa Takımı üyesi Can BAYDAROL, İZ TV Program yapımcıları Yiğit ALPMAN ve Eren Aybars ARPACIK katıldı.

Evliya Çelebi

Prof. Dr. AKALIN yaptığı sunumda Evliya Çelebi’nin dil bilimci özelliğinden bahsederek Evliya Çelebi’nin bir yere gittiğinde o yerin halkını diğer yerlerin halklarıyla karşılaştırdığını söyledi.  Avrupa Takımı üyesi Can BAYDAROL Türkiye’nin Avrupa yolculuğuna nerden başlayıp nereye geldiğinden bahsetti.  Son olarak İZ TV’de “YOLDA” adlı gezi programını yapan Yiğit ve Eren programlarından derledikleri kısa bir fragman sunarak gezdikleri ülkelerden bahsettiler.


Güncelleme: 22/05/2012 / Hit: 5,097