ENGLISH
  Güncelleme: 17/05/2023

Avrupa Birliği “Karapara Aklama ve Terörizmin Finansmanı” ile Mücadele Kapsamına Kripto Varlıkları da Aldı

AB Konseyi (ECOFIN) 16 Mayıs 2023 tarihinde 2015/849 sayılı Fon Transferi Tüzüğünün kripto varlıkları da içerecek şekilde genişletilmesini kabul etti. Böylece, fon transferine ilişkin kuralların kapsamı kripto varlıklarının transferlerini de kapsayacak şekilde genişletilerek kripto varlıklar da diğer fon transferleri gibi izlenebilir hale gelmiştir.

Yeni kurallar kapsamında kripto varlık hizmet sağlayıcıları, işlem gören kripto varlık miktarına bakılmaksızın, işlettikleri kripto varlık transferlerinin göndericisi ve gerçek kullanıcısı hakkında belirli bilgileri toplamak ve erişilebilir kılmakla yükümlüdür. Böylece olası şüpheli işlemleri daha iyi tanımlayabilmek ve bloke edebilmek için kripto varlık transferlerinin izlenebilirliği sağlanacak,  kripto varlık transferlerinin suç amaçlı kullanımı önlenecek ve kripto varlık borsalarında mali şeffaflık sağlanacaktır. 

Bu düzenleme, AB'nin karapara aklama ve terörün finansmanıyla mücadele (AML/CFT) kurallarını güçlendirmeye yönelik ve Komisyon tarafından 20 Temmuz 2021'de sunulan “Karapara Aklanması ile Mücadele  Mevzuat Paketi”nin bir parçasıdır. Diğer finansal işlemlerde olduğu gibi kripto transferler de her zaman takip edilecek ve şüpheli işlemler önlenecek. Böylece, özellikle suçluların kripto para birimleri aracılığıyla kara para aklamayla mücadele kurallarını delmesi zorlaşacaktır.

Söz konusu basın açıklamasına ulaşmak için buraya tıklayınız.


Diğer Haberler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 17/05/2023 / Hit: 3,302

Copyrights © 2023 Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs
Directorate for EU Affairs
Copyrights © 2023 - Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği Başkanlığı