ENGLISH
  Güncelleme: 31/03/2023

TÜRKİYE’NİN 2021-2027 DÖNEMİ TEK PAZAR PROGRAMI’NA KATILIM ANLAŞMASI İMZALANDI

Türkiye’nin, bir AB Programı olan Tek Pazar Programı’na katılımını sağlayan anlaşma, Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay ile Avrupa Birliği adına İç Pazar, Sanayi, Girişimcilik ve KOBİ'ler Genel Müdürü Kerstin Jorna tarafından çevrimiçi bir törenle 31 Mart 2023 (TSİ 12:00) tarihinde Ankara ve Brüksel’de imzalandı. Törende Büyükelçi Bozay’a, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkan Yardımcısı Dr. Fatih Gökyurt eşlik etti.

 

Ülkemizin 2021-2027 döneminde Tek Pazar Programı’na katılımına ilişkin değerlendirme yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, AB ve Türkiye’nin, ticaret, imalat, girişimcilik ve sanayi alanlarında uzun bir ortaklık geleneğine sahip olduğunu vurguladı. Büyükelçi Bozay Türk ve Avrupalı şirketler ve girişimciler arasındaki ortaklıkları geliştiren Tek Pazar Programı’nın Türk ve Avrupa ekonomilerinin tüm paydaşları için önemli bir kaldıraç vazifesi göreceğini belirtti.

 

Anlaşma ile ülkemizin Tek Pazar alanında AB ile işbirliği, 2021-2027 döneminde daha güçlü olacak

 

Ülkemizin de katılım sağladığı ve daha önce ayrı bir program olarak yürütülmüş olan İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı (COSME), 2021-2027 döneminde Tek Pazar Programı’nın bir bileşeni olarak devam etmektedir.

 

Tek Pazar Programı bu bileşeni ile 2021-2027 döneminde işletmelerin pazarlara erişimini kolaylaştırmak, girişimciliği ve girişimcilik becerilerinin kazanılmasını teşvik etmek,  endüstrinin modernizasyonunu sağlamak ve küresel ve toplumsal zorlukları ele almak hedeflenmektedir. Böylelikle, turizm sektörü de dâhil olmak üzere işletmelerin rekabet güçlerinin ve sürdürülebilirliklerinin artırılması amaçlanmaktadır.

 

Bu önemli anlaşma ile Türkiye, 2021-2027 döneminde söz konusu alanlarda, AB ile mevcut işbirliğini daha ileri bir noktaya taşıyacaktır.

 

Türkiye Koordinatörlüğü KOSGEB tarafından üstlenilmiş olan Program’a ilişkin teklif çağrılarına COSME Türkiye internet sayfasından ulaşılabilir: https://cosme.kosgeb.gov.tr/cosme-cagrilari/

 

Değerli basın mensuplarına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.Güncelleme: 31/03/2023 / Hit: 2,755

Copyrights © 2023 Republic of Türkiye Ministry of Foreign Affairs
Directorate for EU Affairs
Copyrights © 2023 - Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı
Avrupa Birliği Başkanlığı