ENGLISH
  Güncelleme: 23/08/2020

Avrupa Birliği Başkanlığı “Sivil Toplum Fotoğraf Sergisi” Esenboğa Havalimanında

BASIN DUYURUSU

Avrupa Birliği Başkanlığı “Sivil Toplum Fotoğraf Sergisi” Esenboğa Havalimanında

Türkiye ve Avrupa Birliği ortak finansmanıyla, Sivil Toplum Destek Programı (STDP) altında Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından yürütülen projeler kapsamında çekilen “Sivil Toplum” temalı fotoğrafların sergileneceği Sivil Toplum Destek Programı Fotoğraf Sergisi, 24 Ağustos 2020 Pazartesi günü TAV Galeri Ankara’da (Ankara Esenboğa Havalimanı İç Hatlar Terminali) saat 14:30’da, Dışişleri Bakan Yardımcısı Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in katılımları ile açılacak.

STDP, bir yönüyle yerel STK’ların kurumsal kapasitesinin güçlendirilmesini, lobicilik ve savunuculuk faaliyetlerinin desteklenmesini ve iletişim becerilerinin geliştirilmesini sağlamayı, diğer yönüyle de mali ve idari açıdan güçlü, daha önce proje deneyimi olan sivil toplum kuruluşlarının geliştirdikleri ortaklıkları-ağları desteklemeyi ve kamu kurumları ile STK’lar arasındaki iş birliğini güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda Türkiye’nin farklı illerinde toplam 48 adet proje başarıyla yürütüldü.

Uygulanan projeler kapsamında çekilmiş 36 adet fotoğrafın yer alacağı sergi vasıtasıyla sivil toplum örgütleri arasındaki diyaloğa vurgu yapmak, sanatsal ve kültürel faaliyetler yoluyla farkındalık yaratmak, aktif sivil katılımın güçlenmesine katkı sağlamak hedefleniyor. Sergi, iki hafta süreyle Esenboğa Havalimanını kullanan yolcuların ve sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Dışişleri Bakan Yardımcısı AB Başkanı Büyükelçi Faruk KAYMAKCI, etkinliğe ilişkin “On yedi yılı aşkın süredir Türkiye ve AB sivil toplumları arasındaki diyaloğun güçlenmesini ve Türkiye’deki sivil toplumun kapasitesinin geliştirilmesini hedefleyen projelere destek sağlıyoruz. Bu sergiye konu edilen projelerimizin yaklaşık 5 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu, kamu kurumlarımız ve STK’larımızın yoğun emeğini içerdiğinin bilinmesini özellikle arzu ederim” değerlendirmesinde bulundu.

Basına saygıyla duyurulur.

 

 

 

 

 

 Güncelleme: 23/08/2020 / Hit: 7,606