ENGLISH
  Güncelleme: 11/12/2017

AB Bakanı Ömer Çelik 5. Afrika Birliği-Avrupa Birliği Zirvesi’ne İlişkin Değerlendirmede Bulundu

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, 5. Afrika Birliği-Avrupa Birliği Zirvesi'nin düzenlenmesine ilişkin değerlendirmede bulundu.

AB Bakanı Ömer Çelik, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, 5. Afrika Birliği-Avrupa Birliği Zirvesi'nin düzenlendiğini hatırlatarak "Geçmişte yapılan yanlışların telafisinden bugünün sorunlarına kadar pek çok konu gündeme geldi." ifadelerine yer verdi.

"Afrika başka kıtaların zenginliği için sömürülen bir kıta olarak tüm bu zenginleşme ve refah modelinden alacaklıdır." vurgusunu yapan AB Bakanı Ömer Çelik, Afrikalı gençlerin geleceği için yatırım yapılması ve yeni insani kalkınma modelleri üretilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bakan Ömer Çelik, meselenin sadece Afrika’dan Avrupa’ya göçün engellenmesi olarak ele alınmasının eski yanlışların tekrarı olacağını işaret ederek yoksulluk ve zulümden kaçan insanlara düzenli göç imkanı verilmemesinin Libya’da olduğu gibi köle pazarları kurulmasına yol açtığını ifade etti.

AB Bakanı Ömer Çelik, "Bu insanları belli coğrafyalara hapsetmek ve Avrupa’dan uzak tutmayı başarı zannetmek, sömürgecilikten daha beter sonuçlar doğurur. AB, Afrika’yı sadece göçü engelleme konusunda depo ya da toplama kampı olarak gören Avrupalı ırkçıların zihniyetiyle de mücadele etmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

Afrika’ya sadece göçü engelleyecek yardım modelleri ile yaklaşmanın "yeni-sömürgecilik" olduğunu vurgulayan AB Bakanı Ömer Çelik, insani kalkınma modellerinin üretilmesi gerektiğini kaydetti.

 

 

 


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 11/12/2017 / Hit: 1,429