ENGLISH
  Güncelleme: 30/07/2015

AB ve Türkiye Arasındaki Sivil Toplum Diyaloğu Projesi

SİVİL TOPLUM DİYALOĞU PROGRAMI

Sivil Toplum Diyaloğu Programı, Türkiye ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerden sivil toplum kuruluşlarının, ortak bir konu etrafında bir araya gelerek, toplumların birbirini tanımaları, karşılıklı bilgi alışverişi ve kalıcı diyalog kurmalarını sağlayan bir platform olarak geliştirildi.

Program, Avrupa Birliği’nin katılım öncesi mali yardım aracı (IPA) kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından ortak finanse ediliyor. Programın teknik uygulamasından Avrupa Birliği Bakanlığı sorumlu. Merkezi Finans ve İhale Birimi ise Programın ihale makamı.

Sivil Toplum Diyaloğu Programı, 2008 yılından bugüne, Türkiye ve AB toplumlarını birbirine yakınlaştıran onlarca farklı alanda, 200’ün üzerinde diyalog temelli ortaklığa sahne oldu. Programın bugüne kadar gerçekleştirilen bölümlerinde Türkiye ve AB üye ülkelerinde geniş bir coğrafyada yüzlerce ortak çalışma ve etkinlik gerçekleştirildi.

Sivil Toplum Diyaloğu Programının yeni dönemi için teklif çağrıları 2015 yılı içerisinde yayımlanmış ve proje başvuru süreci Haziran ayı itibarıyla tamamlanmıştır. Programın dördüncü ayağını oluşturacak bu dönemde, yaklaşık 11 milyon Avro bütçeyle, AB’nin dokuz politika alanında geliştirilecek projelerin desteklenmesi hedefleniyor. Bu dokuz alan arasındaysa çevre; enerji; tüketicinin ve sağlığın korunması; adalet, özgürlük ve güvenlik; iş kurma hakkı ve hizmet sunumu serbestisi, bölgesel politika ve yapısal araçların koordinasyonu; işletme ve sanayi politikası; tarım ve balıkçılık ile eğitim yer alıyor.

Dokuz hibe programı kapsamında proje başına en fazla 150.000 Avro destek sağlanıyor. Avrupa ve Türkiye’den sivil toplum kuruluşlarının ortak projeleriyle başvuruda bulundukları programın yeni döneminde hibe almaya hak kazanan projelerin 2015 yılı sonuna kadar yapılacak değerlendirme sonucunda belirlenip Ocak 2016 tarihinde başlaması planlanıyor.

Sivil Toplum Diyalogu Programı’nın renkli dünyasıyla tanışmak, Türkiye’nin ve Avrupa’nın dört bir yanında gerçeklesen etkinliklerinden haberdar olmak, mevcut ve önümüzdeki dönemler için hibe olanaklarını öğrenmek için www.siviltoplumdiyalogu.org sayfasını takip edebilirsiniz.


Güncel Hibe Duyurularından Haberdar Olmak İster Misiniz?

Avrupa Birliği Bakanlığı Aylık Bültenine kayıt olmak için lütfen tıklayınız


Güncelleme: 30/07/2015 / Hit: 98,927