ENGLISH
  Güncelleme: 25/05/2010

İçişleri Bakanlığı Personelinin AB Fonlarının Kullanımında Desteklenmesi Projesinin Açılış Töreni Yapıldı

İçişleri Bakanlığı Personelinin AB Fonlarının Kullanımında Desteklenmesi Projesi”nin açılış töreni 24 Mayıs 2010 tarihinde Ankara’da yapıldı.


 

İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen İngiltere Büyükelçiliği’nin Stratejik Program Fonu kapsamında finanse edilen Avrupa Birliği Genel Sekreterliği tarafından desteklenen “İçişleri Bakanlığı Personelinin AB Fonlarının Kullanımında Desteklenmesi Projesi”nin açılış töreni 24 Mayıs 2010 tarihinde Ankara’da yapıldı. Törene 81 ilde AB Temas Noktası olarak görevlendirilen Vali Yardımcılarının tamamı katılım sağladı.


Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış törende yaptığı konuşmada, yerel idarelerin AB ile ilgili yürütülen uyum çalışmalarına daha fazla katılım sağlamasının en önemli hedeflerden birisi olduğunu belirterek, bu çerçevede, Avrupa Birliği heyecanını 81 ile yayılması hedefiyle çıkılan yolda, İçişleri Bakanı Sayın Beşir ATALAY’ın da katkı ve desteğiyle önemli bir aşamaya gelinmiş olunduğunu belirtti.


Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, hâlihazırda 81 ilin tamamında AB Daimi Temas Noktası görevini yürütecek bir Vali Yardımcısı görevlendirildiğini ve Valilerin başkanlığında AB’ye Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulları’nın oluşturulduğunu ifade etti. Türkiye'nin 81 ilinde AB Temas Noktası olarak atanan vali yardımcılarının törende bulunduğunu belirten Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Sizler bizim gözlerimiz, kulaklarımız, sesimiz, tüm duyularımız olarak varsınız. Artık AB süreci Ankara'daki, İstanbul'daki 5 yıldızlı otellerin toplantı salonlarından çıkmış Türkiye'nin bütün köylerine, ilçelerine, mahallelerine yayılmış durumdadır" dedi.


Türkiye'nin AB sürecinde ne kadar kararlı ve azimli olduğunu 51 yıldır gösterdiğini belirten Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin bıkmadan, usanmadan, içerideki ve dışarıdaki direnç odaklarına rağmen AB yolunda kararlılıkla yoluna devam ettiğini söyledi.
"Hiçbir ülkenin müzakerelere için tarih alması 45 yıl sürmemişti" diyen Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin 45 yıl sabrederek, sonunda sürecin en zor hamlesini gerçekleştirdiğini ve "Türkiye trenini AB raylarına yerleştirdiğini" belirtti.


Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, müzakerelere başlayıp da bitiremeyen tek bir ülke bulunmadığını ve Türkiye'nin istisna olmayacağını kaydederek, bu süreçte gösterilen çabaların sonucunda varılacak noktanın buna değeceğini ifade etti.


Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecinde birtakım çevrelerin ciddi bir dezenformasyon kampanyası yürüttüğünü belirten Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış şunları söyledi:
"Bunların o kadar profesyonelce yapılmış olmasından edindiğim intiba şudur ki, birileri Türkiye'nin demokratikleşmesini istemiyor. Birileri Türkiye'nin çağdaşlaşmasını istemiyor. Birileri Türkiye'de devletin hala çeteler tarafından yönetilmesini istiyor ve bütün bu amaçlarına ulaşabilmek için Türkiye'nin AB sürecine saldırıyor. Onun için bizim çok bilinçli olmamız ve bütün illerde vatandaşlarımızı doğru bilgilerle donatmamız gerekiyor."


İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın AB sürecinde çok ciddi destek verdiğini bildiren Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Projenin yerelde Avrupa Birliği heyecanının canlandırılması ve AB ile ilgili yürütülen çalışmaların etkinliğinin artırılması açısından çok önemli olduğunu belirterek İçişleri Bakanlığına ve projeyi finanse eden İngiltere Büyükelçiliğine teşekkür etti.


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 25/05/2010 / Hit: 9,287