ENGLISH
  Güncelleme: 29/03/2021

Ufuk Avrupa Programı Üniversiteler ve Araştırma Kurumlarına Yönelik Araştırmacı Destekleri Bilgilendirme Toplantısı AB Başkanlığı, TÜBİTAK ve YÖK İşbirliğinde Gerçekleştirildi

Avrupa Birliğinin 2021-2027 döneminde uygulayacağı 9. Çerçeve Programı olan Ufuk Avrupa Programı kapsamındaki Üniversiteler ve Araştırma Kurumlarına Yönelik Araştırmacı Destekleri Bilgilendirme Toplantısı 29 Mart 2021 tarihinde AB Başkanlığı, Yükseköğretim Kurulu ve TÜBİTAK  işbirliğinde gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Rahmi Er başkanlığında çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen toplantıya 380 katılımcı iştirak etti.

150’yi aşkın üniversitemizden Rektör, rektör yardımcısı, araştırma enstitülerinin müdürleri ve 20 kamu araştırma kurumumuzun temsilcilerinin katıldığı toplantıda Tübitak uzmanlarınca 2021-2027 döneminde Ufuk Avrupa kapsamında üniversiteler ve araştırma kurumlarına yönelik araştırmacı destekleri hakkında bilgilendirme ve tanıtımlar yapıldı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Ufuk Avrupa programında Avrupa Birliği Başkanlığı, Üniversiteler, Tübitak ve YÖK’ün birlikte hareket ederek büyük bir sinerji yaratabileceğini, Erasmus+ ve Ufuk Avrupa programlarından daha çok faydalanmamız için proje ofislerinin güçlü olması ve buralarda yabancı dil bilen, proje yazma motivasyonu olan yetkin personelin desteklenmesi gerektiğini belirten Sayın Kaymakcı, programın Türkiye’nin 7 yıllık araştırma ve yenilikçilik perspektifinde düşünülmesi ve üniversitelerin stratejilerini oluştururken Ufuk Avrupa Programından faydalanmayı uzun vadeli olarak yerleştirmeleri gerektiğinin  altını çizdi.

 

Ülkemiz 2003 yılından itibaren AB’nin bilim, araştırma ve yenilik alanındaki çerçeve programlarına katılmaktadır. 2021-2027 döneminde Ufuk Avrupa olarak adlandırılan toplam 44 ülkenin katılım sağladığı programın 7 yıllık bütçesi 95.5 milyar avro olacaktır. Ülkemizde Programın ulusal koordinatörü TÜBİTAK’tır.

Ufuk Avrupa Programının araştırmacılar ve üniversiteler için ‘Bilimsel Mükemmeliyet’, sanayi kuruluşları, KOBİ’ler, kamu kurumları, STK’lar ve üniversitelerin işbirliği yapabileceği ‘Küresel Sorunlar ve Endüstriyel Rekabet’, ve ‘Yenilikçi Avrupa’ bileşenlerinden oluşmaktadır. Bu bileşenler altında üniversitelerimiz Avrupa’dan ve ülkemizden ortak kuruluşlarla Ar-Ge ve yenilik projeleri geliştirebilecek, akademisyenlerin bilimsel araştırma projeleri desteklenebilecektir.

Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) destekleri kapsamında doktora derecesini asgari 2 yıl önce tamamlamış genç araştırmacılara 1.5 milyon avro, daha kıdemli araştırmacılara ise 2,5 milyon avroya kadar araştırma ekiplerine ise 10 milyon avroya kadar Avrupa hibe sağlanabilmektedir.

Marie Curie Burs ve Hareketlilik Programı (MSCA) ile yine genç araştırmacıların Avrupa’da araştırma eğitimi fırsatlarına erişmeleri veya Avrupa’daki araştırmacıların ülkemizdeki üniversitelerde araştırma yapmasına ve hatta üniversitelerimizin burs programı oluşturmasına destek sağlanmaktadır.

Şu an açık olan ERC ve MSCA çağrıları her yıl yayımlanmakta ve bu desteklerden yararlanmak için kapsamlı hazırlık yapılması gerekmektedir.

Ufuk Avrupa Programı ulusal koordinatötrü TÜBİTAK’tır. 

https://ufuk2020.org.tr/

Ayrıntılı bilgi için: https://ec.europa.eu/info/horizon-europe_en

Açık Çağrılar: https://www.ab.gov.tr/guncel-hibeler_50801.html

 


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 29/03/2021 / Hit: 2,829