Avrupa Birliği ile Türkiye ve Batı Balkanlar Arasında Siyasi Düzeyli Ekonomik ve Mali Diyalog Toplantısı 16 Mayıs 2023 Tarihinde Brüksel’de Gerçekleşti

Son Güncelleme: 18 Mayıs 2023

AB ile Türkiye ve Batı Balkanlar arasında Ekonomik ve Mali Diyalog Toplantısı 16 Mayıs 2023 tarihinde Brüksel’de gerçekleşmiştir. AB Ekonomik ve Mali İşler Konseyi (ECOFIN) marjında düzenlenen toplantıda, aday ve potansiyel aday ülkeler tarafından hazırlanan 2023-2025 dönemi Ekonomik Reform Programları kapsamında ülkelere özgü tavsiyeleri içeren Ortak Sonuç Bildirgesi kabul edilmiştir. 

Türkiye, AB’nin katılım öncesi mali gözetim prosedürü kapsamında 2001 yılından bu yana her yıl Ekonomik Reform Programı (ERP) hazırlayarak AB Komisyonuna iletmektedir. ERP, temel olarak aday ve potansiyel aday ülkelerin orta vadeli makroekonomik politikalarını ve uygulamayı öngördüğü yapısal reformları içeren bir politika çerçevesidir.  ERP’ler, AB Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası tarafından değerlendirilmekte ve ülkeye özel tavsiyelerin yer aldığı Ortak Sonuç Bildirgesi her yıl AB ile Batı Balkanlar ve Türkiye arasındaki Ekonomik ve Mali Diyalog Toplantısında onaylanmaktadır.

 

 

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir