Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun 9 Mayıs Avrupa Günü Münasebetiyle Yayımladıkları Mesaj, 9 Mayıs 2023

Son Güncelleme: 09 Mayıs 2023

1950 yılında Schuman Deklarasyonu ile başlayan Avrupa’da barış ve istikrarın korunması çabaları, zaman içinde kapsamlı bir bütünleşme sürecine dönüşerek, bugünkü Avrupa Birliği’nin (AB) temeli olmuştur.

Schuman Deklarasyonu’nun yayımlandığı 9 Mayıs’ı, AB’ye resmen aday ülke ilan edildiğimiz 1999 yılından bu yana diğer Avrupa halklarıyla birlikte ülkemizde de “Avrupa Günü” olarak kutluyoruz.

Ukrayna Savaşı’nın ve beraberinde getirdiği enerji güvenliğine tehditler, düzensiz göç, gıda ve tedarik zincirlerindeki istikrarsızlıklar gibi karmaşık sınamaların gölgesinde kutladığımız Avrupa Günü’nde barışın ve huzurun korunması için ortak çabanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Mevcut durum, katılım müzakereleri başta olmak üzere her alanda ilerletilecek Türkiye - AB ilişkilerinin bu sorunların çözümüne sağlayacağı katkıyı stratejik bir bakış açısıyla tekrar ele almayı zorunlu kılmaktadır.

Avrupa güvenlik mimarisinin yeniden şekillendirildiği bu dönemde, NATO müttefiki ve AB’ye aday ülke Türkiye, bölgesinin ve uluslararası sistemin güvenlik ve istikrarına en fazla katkı yapacak kilit bir aktördür. Bu anlayışla, Türkiye’nin önündeki siyasi engellerin kaldırılarak, ilişkilerimizin hak ettiği seviyeye getirilmesi her iki tarafın da çıkarına olacaktır.

Avrupa bütünleşme süreci yıllar içerisinde birçok sınamadan geçmiş, kimi zaman ulusal politikalardaki farklılıklara rağmen Birlik düzeyinde ortak bir noktada uzlaşmaya varılabilmiştir. AB, bugün de değişen koşullara ve çok katmanlı sınamalara karşı yeni politika ve anlayışlar geliştirmeye devam etmektedir. Ukrayna Savaşı ile birlikte genişleme politikasının yeniden gündeme alınması bunun son örneğidir. Temel beklentimiz, ülkemizin AB’ye tam üyelik hedefiyle yola çıktığı müzakere sürecinin bazı ulusal politikalar için bir araç haline getirilmeden, adil ve sonuç odaklı bir yaklaşımla tamamlanmasıdır.

Birliğin ve beraberliğin öneminin kutlandığı Avrupa günü vesilesiyle bir kez daha, ülkemizde yaşanan depremlerin hemen ardından, AB’nin Türk halkına karşı sergilediği dayanışma için teşekkür ediyor, 9 Mayıs Avrupa gününü kutluyoruz.

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir