Dişişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ''Ortak Bir Sorun-İki Farklı Kültürel Perspektif'' Projesinin Kapanış Toplantısına Katılacak

Son Güncelleme: 26 Temmuz 2022

“Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Sivil Toplum Diyaloğu Programı”nın Altıncı Dönemi kapsamında desteklenen “Ortak Bir Sorun-İki Farklı Kültürel Perspektif” Projesinin kapanış toplantısı 26 Temmuz 2022 Salı günü saat 10:00’da Sheraton Ankara’da düzenlenecektir.

Etkinlikte Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı ve Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Marjanne de Kwaasteniet birer konuşma yapacaktır.  

Bakan Yardımcısı Kaymakcı: “Yaşlı Bakımı Konusu Avrupa Olarak Hepimizin Ortak Bir Sınaması ve sorumluluğudur.”

Büyükelçi Faruk Kaymakcı, “Yaşlanan Nüfus” ve “Yaşlıların Bakımı” konularına odaklanan “Ortak Bir Sorun-İki Farklı Kültürel Perspektif” isimli diyalog projesinin Türk ve Hollandalı kurumlar arasında çok değerli bir işbirliği oluşturduğunu vurguladı. Proje sayesinde ortak kurumların, sivil toplum örgütlerinin, uzmanların ve akademisyenlerin her iki ülkedeki yaşlılık konularındaki dinamikleri öğrenme ve inceleme fırsatı bulduklarının altını çizen Kaymakcı, göreceli olarak daha genç bir nüfus yapısına sahip olan Türkiye açısından da yaşlanan nüfus ve yaşlı bakımı konularının öne çıktığını belirtti. Büyükelçi Kaymakcı, konu ile ilgili olarak aile ve toplumun işbirliğinin önemine değindi. Sivil Toplum Diyaloğu projelerindeki çıktıların proje tarafları açısından her zaman ilham verici öğrenme kaynakları olduğunu belirten Kaymakcı, “Yaşlı bakımı konusu Avrupa olarak hepimizin ortak bir sınaması ve sorumluluğudur. Bu küresel konuya yönelik farklı kültürel perspektiflerin ortaya konması, ortaklaşa yürütülen proje çalışmaları bugün olduğu gibi hem toplumları yakınlaştıracak hem de Türkiye-AB sivil toplum diyaloğuna katkı sağlayacaktır” dedi.

Ortak Bir Sorun-İki Farklı Kültürel Perspektif Projesi

Avrupa Birliği Başkanlığı tarafından uygulanmakta olan “Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Sivil Toplum Diyaloğu Programı”nın Altıncı Dönemi kapsamında desteklenen “Ortak Bir Sorun-İki Farklı Kültürel Perspektif” Projesi Kennisland Vakfı ile Güven Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın ortaklığında, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Sosyal İnovasyon Merkezi’nin iştirakiyle yürütülmektedir. Hibe Programı kapsamında projeye yaklaşık 145 bin avro destek sağlanmaktadır.

Proje, 16 aylık uygulama döneminde Türkiye ve Hollanda arasında yaşlanma ve yaşlı bakımı konusuna, deneyim paylaşımına ve bu alanda diyaloğun geliştirilmesine odaklanmıştır. Proje kapsamında yaşlı bakımının mevcut durumunun farklı kültürel perspektiflerden belirlenmesine yönelik araştırma çalışmaları yapılmıştır. Proje faaliyetleri arasında ayrıca akademik ve sosyal uzmanların yer aldığı çalışma gruplarının değerlendirme çalışmaları, karşılıklı ziyaretler, gerçek yaşamdan olayların derlenmesi ve konferans düzenlenmesi yer almaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir