Aydın Kestanesi Avrupa Birliği’nde Coğrafi İşaret Olarak Tescil Edildi

Son Güncelleme: 26 Eylül 2020

“Antep Baklavası”, “Aydın İnciri” ve “Malatya Kayısısı”nın Ardından “Aydın Kestanesi” de Tescillendi

Aydın Ticaret Borsası tarafından Avrupa Birliği (AB) nezdinde yapılan başvuru sonuçlanmış ve “Aydın Kestanesi” coğrafi işaret (menşe adı) olarak “Antep Baklavası/Gaziantep Baklavası”,  “Aydın İnciri” ve “Malatya Kayısısı”ndan sonra AB’de tescil edilen dördüncü ürünümüz olmuştur.

24 Eylül 2020 tarihli ve L310/1 sayılı AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanan bu tescil ile Aydın Kestanesi her türlü kötüye kullanım, taklit ve çağrıştırmaya karşı AB’de de koruma altına alınmıştır. Aydın Kestanesi, üreticiler tarafından tescil belgesinde/ürün şartnamesinde yer alan yöresel üretim tekniklerine uyulması ve Aydın ili sınırlarında olması şartıyla üretilebilecektir. 

“Kayseri Sucuğu”ndan “İnegöl Köfte”ye Sırada Tescil Bekleyen Yeni Ürünler Var

Yerel ürünler bakımından oldukça zengin olan ülkemizde “Aydın Kestanesi” gibi AB’de coğrafi işaret tescili mümkün olan birçok ürünümüz mevcuttur. Hâlihazırda “Afyon Sucuğu”, “Afyon Pastırması”, “İnegöl Köfte”, “Taşköprü Sarımsağı”, “Kayseri Mantısı”, “Kayseri Sucuğu”, “Kayseri Pastırması”, Antepfıstığı/ Antep Fıstığı”, “Bayramiç Beyazı”, “Edremit Körfezi Yeşil Çizik Zeytini”, “Antep Lahmacunu”, “Giresun Tombul Fındığı”, “Antakya Künefesi”, “Maraş Çöreği”, “Çağlayancerit Cevizi”, “Maraş Tarhanası”, “Gemlik Zeytini” ve “Milas Yağlı Zeytini”   için AB nezdinde coğrafi işaret almak üzere gerekli başvurular yapılmış olup, Avrupa Komisyonu tarafından inceleme süreci devam etmektedir.

“Aydın Kestanesi”nin tescili diğer ürünlerimiz için de teşvik edici bir gelişmedir. Avrupa Birliği Başkanlığı olarak bu ürünlerimizin AB’de tescili konusunda bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade eder, tescilin ülkemize ve Aydın halkına hayırlı olmasını temenni ederiz. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir