Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü

Son Güncelleme: 16 Ağustos 2021

 

                                                                 

 

Sayın Bülent ÖZCAN

Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı

 

Bülent Özcan, 1999 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Avrupa Topluluğu Enstitüsünde AB Ekonomisi Ana Bilim Dalında yüksek lisansını tamamlayan Özcan, 2011 yılında Harvard Üniversitesi John F. Kennedy School of Government bünyesinde düzenlenen Liderlik Programına katılım sağladı.

Bülent Özcan, 2018 yılının Aralık ayından bu yana, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığında Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü olarak görev yapıyor. Özcan, 2001 yılında görev yapmaya başladığı kurumunda daha önce sırasıyla, uzman yardımcısı, uzman, koordinatör ve başkanlık görevlerinde bulundu.

Proje yönetimi ve uygulanması konusunda yaklaşık 20 yıllık bir tecrübeye sahip olan Özcan, Avrupa Birliği tarafından Türkiye’ye sağlanan Katılım Öncesi AB Mali Yardım Aracının (IPA) koordine edilmesi, izlenmesi ve değerlendirilmesinden, IPA kapsamında yürütülmekte olan Karadeniz Havzası ve Türkiye-Bulgaristan Sınır Ötesi İşbirliği Programının yönetiminden ve Erasmus+, Ufuk 2020 vb. Avrupa Birliği Program ve Ajanslarına katılımın koordine edilmesinden sorumlu olarak görev yapıyor.

Özcan, AB fonlarının yönetimi, Türkiye- AB ilişkileri, sosyal girişimcilik, ar-ge, inovasyon, akıllı şehirler, proje yönetimi konularda ulusal ve uluslararsı birçok üst düzey konferans, panel, seminer ve toplantılarda konuşmacı olarak yer aldı.

"Türkiye'ye Sağlanan Katılım Öncesi Avrupa Birliği Mali Yardımı", "Avrupa Birliği Hibe Programları ve STK'lara Sağlanan Destekler" ve "Proje Hazırlama ve Uygulama" konulu kitapları bulunan Özcan, TOBB-ETÜ Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans Programında “Proje Yönetimi” dersi vermektedir.

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir