Erasmus+ Programının 30. Yılı Erzincan’da kutlandı

Son Güncelleme: 06 Kasım 2017

Bakanlığımızın, AB Türkiye Delegasyonu ve Ulusal Ajansı işbirliğiyle organize ettiği Erasmus+ Programının 30. Yıldönümünü kutlamasına dair etkinliklerin kincisi bugün Erzincan’da yapıldı.

Etkinliğe Erzincan Üniversitesi ve yakın illerdeki üniversitelerden gelen öğrenciler, Erasmus+ Programı yararlanıcıları, akademisyenler, STK temsilcileri de katılım sağladı.

Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel, yaptığı konuşmada, Avrupa bütünleşme sürecinin temel felsefesi olan “birlikte yaşama ve birlikte çalışma” anlayışının en güzel örneğini Erasmus+ Programının temsil ettiğine vurgu yaptı. 

Erzincan buluşmasında Erasmus+ yaralanıcıları, AB Bakanlığı ve AB Türkiye Delegasyonu temsilcileri ile bir araya gelerek sohbet etti ve deneyimlerini paylaştı.

1987 yılında, 11 ülkede, 3000 katılımcı ile başlayan Erasmus+ Programı, 30 yıl sonra toplamda 9 milyon insanın hayatına dokunan, 33 ülkenin katılım sağlamakta olduğu, dünyanın en başarılı ve uzun soluklu hareketlilik programı haline gelmiştir.

Ülkemizin 2004 yılından bu yana katılım sağladığı AB eğitim ve gençlik programlarından 427 bin vatandaşımız faydalanmış, yeni kültürler tanımış, kendi kültürünü tanıtmak imkânı bulmuş ve yeni beceriler edinmiştir. Türkiye, yılda 10 binin üzerinde başvuru ile Erasmus+ Programı kapsamındaki 33 program üyesi ülke arasında en fazla proje başvurusu alan ülkedir. 

 

    Daha fazla bilgi için: 

    https://www.ab.gov.tr/erasmus

    https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus

    https://www.ua.gov.tr

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir