* Yerelden Fikir Yağmuru

Son Güncelleme: 24 Eylül 2013

Yerelden Fikir Yağmuru

Kapasite Geliştirme Faaliyetleri” ne yönelik yerelden fikirler adeta yağmur olup yağdı. VABpro kapsamındaki 20 pilot ilden toplamda 69 proje teklifi yapıldı.

 

“Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi” (VABpro) Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından yerelde AB sürecini canlandırmak için oluşturuldu. VABpro kapsamında 20 pilot ilde ihtiyaç analizi çalışması, uzmanlık eğitimi programı, bölgesel çalıştaylar, eğiticilerin eğitimi programı, çalışma ziyaretleri, kapasite geliştirme faaliyetleri, iletişim çalışmaları gerçekleştirilecek.

 

VABpro’nun yürütüldüğü 20 pilot ilde uygulanacak olan “Kapasite Geliştirme Faaliyetleri”ne yönelik teklif çağrısı 24 Haziran 2013 tarihinde yayınlanmıştı. Yerel düzeyde AB fonlarının daha etkin şekilde kullanılması ve AB mevzuatının yereldeki uygulamalarına yönelik çalışmaların artırılmasını amaçlayan “Kapasite Geliştirme Faaliyetleri”ne yönelik teklif çağrısına başvuru süresi 9 Eylül 2013 tarihinde sona erdi.  

 

“Kapasite Geliştirme Faaliyetleri” ne yönelik yeni fikirler adeta yağmur gibi yağmaya başladı. VABpro kapsamındaki 20 pilot ilden toplamda 69 proje başvurusu yapıldı. Yapılan proje teklifleri, enerjiden, çevre politikasına, kırsal kalkınmadan proje yazımının yerel düzeyde artırılmasına kadar birçok yenilikçi fikir ve konuları içeriyor.

 

Projeler, Avrupa Birliği Bakanlığı’nın oluşturmuş olduğu bir değerlendirme komitesi tarafından titizlik ile değerlendiriliyor.  Değerlendirme sürecinden sonra kazanan ve desteklenecek projeler, çalışma takvimi doğrultusunda 1 Ekim 2013 tarihinde açıklanacak. Projelerin uygulanması sürecine ise Kasım 2013’ten itibaren başlanacak.

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir