* VABPro' nun Etkinliklerle Dolu İlk 6 Ayının Raporu Yayınlandı

Son Güncelleme: 25 Temmuz 2013

VABPro' nun Etkinliklerle Dolu İlk 6 Ayının Raporu Yayınlandı

2012 yılının Aralık ayında başlayan “Valiliklerde AB İşleri için Kapasite Oluşturulması Projesi - VABpro”, Haziran 2013 sonunda uygulama süresinin 6. ayını tamamladı. VABpro Teknik Destek Ekibi projenin ilk ara raporunu hazırlayıp Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi ve Avrupa Birliği Delegasyonuna sundu.

VABPro'nun ilk ara raporuna göre projenin ilk 6 ayında  uygulanan ve tamamlanan etkinliklerin özeti aşağıdaki gibi.

Ön Tanıtım Toplantısı ve Çalışma Kahvaltısı Etkinliği: 18 Şubat 2013 tarihinde Avrupa Birliği Bakanlığı Volkan Vural toplantı salonunda, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın katılımları ve proje kapsamında seçilmiş 20 pilot ilin valileri ile birlikte ön tanıtım toplantısı ve çalışma kahvaltısı etkinliği gerçekleştirildi.

Birinci Yönlendirme Komitesi Toplantısı: 18 Mart 2013 tarihinde Grand Rixos Ankara Otelde; Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın katılımları; Avrupa Birliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi Pilot İllerin Valilikleri/ AB Daimi Temas Noktaları, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve ayrıca Teknik Destek Ekibinden toplam 94 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Proje Açılış Konferansı: 19 Mart 2013 Tarihinde Grand Rixos Ankara Otelinde 78 Avrupa Birliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi Pilot İllerin Valilikleri/ AB Daimi Temas Noktaları, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve ayrıca Teknik Destek Ekibinden toplam 78 kişinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Eğitim İhtiyaç Analizi Çalışması: Proje kapsamında seçilmiş olan 20 pilot ildeki valilikler, il özel idareleri, belediyeler, sanayi ve ticaret odaları 27 Mart-16 Mayıs 2013 tarihleri arasında Eğitim İhtiyaç Analizi çalışması kapsamında Avrupa Birliği Bakanlığı ve Teknik Destek Ekibi uzmanları tarafından ziyaret edildi.

Sertifikalı AB Uzmanlık Eğitimi Programı: 5 günlük birinci bölümü 27 Mayıs-31 Mayıs 2013, ikinci bölümü 10 Haziran-14 Haziran 2013 tarihlerinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Türk Ulusal Ajansında gerçekleştirilen AB Uzman Eğitimi Programı kapsamında, valilik AB birimlerinden 67, İçişleri Bakanlığı’ndan 15 kişi eğitilerek katılım ve bunun yanı sıra başarılı olan katılımcılara başarı belgeleri verildi.  

Çalışma Ziyareti: Proje kapsamındaki Belçika Çalışma Ziyareti, Avrupa Birliği ve İçişleri Bakanlıkları’ndan ilgili uzmanlar, 20 pilot ilin vali yardımcıları ve Proje Teknik Destek Ekibinden oluşan 26 kişilik bir heyet ile 2-8 Haziran 2013 tarihinde gerçekleştirildi. Aktivite kapsamında Brüksel, Kortrijk, Charleroi, Mons, Bruges ve Gravensteen’de bulunan AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği, T.C Büyükelçiliği, Avrupa Parlamentosu Genişleme ve Bölgesel Politikalar Genel Direktörlüğü kurumlarına ziyaretler gerçekleştirildi.

Kapasite Geliştirme Çalıştayı: Proje kapsamındaki bu çalıştay; 20 pilot ilin vali yardımcıları ve Avrupa Birliği Daimi Temas Noktaları proje uzmanlarından 44 kişinin katılımı ile Eğitim ihtiyaç Analizi sonuçlarını değerlendirmek üzere, 26 Haziran 2013 tarihinde Ramada Plaza Otel’de gerçekleştirildi. 

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir