* VABpro Belçika Çalışma Ziyareti Sona Erdi

Son Güncelleme: 12 Haziran 2013

“Valiliklerde AB İşleri için Kapasite Oluşturulması Projesi – VABPro” kapsamında 2 Haziran 2013 tarihinde başlayan Belçika Çalışma Ziyareti sona erdi.

VABpro Belçika Çalışma Ziyareti Sona Erdi

Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşarı Sayın Mehmet CANGİR, 19 Vali Yardımcısı, İçişleri Bakanlığı, AB Bakanlığı ve Teknik Destek Ekibi temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen Belçika Çalışma Ziyareti kapsamında ilk olarak Türkiye’nin AB Daimi Temsilciği ve Türkiye Büyükelçiliği ziyaret edildi. Bu ziyaret sırasında katılım müzakerelerinin son durumu ve Belçika - Türkiye ilişkileri hakkında bilgilendirilme yapıldı.

Çalışma Ziyareti programı Brüksel, Flaman Bölgesi ve Valon Bölgesi ziyaretlerini kapsayacak şekilde tasarlandı. Bu çerçevede Brüksel’de Genişlemeden Sorumlu Genel Müdürlük, Bölgesel Politikalar Genel Müdürlüğü, Avrupa Parlementosu ziyaret edildi. Bu toplantılarda katılım müzakerelerindeki mevcut durum, AB Yapısal Fonlarının etkin kullanımı ve geleceği görüşüldü. Brüksel ziyaretlerini tamamlayan heyet, çalışma ziyareti kapsamında Flaman ve Valon Bölgelerinde ilgili kurumları ziyaret etti.

Flaman Bölgesinde Kortrijk, Gent ve Bruges şehirleri ziyaret edildi. Kortrijk Şehri Sosyal İşler Departmanı temsilcisi ile görüşme yapıldı. Görüşme sonrasında şehirdeki AB proje örnekleri ziyaret edildi. VLEVA - Avrupa Kalkına Ajansı - Bölge Temsilcisi VLEVA’nın stratejileri, araçları ve becerileri ile ilgili bilgi verdi. Flaman Bölgesi ziyaretleri, Gent Şehri Belediye Başkan Yardımcısı görüşmesi ve Bruges Şehri ziyareti ile sona erdi.

Valon Bölgesinde Charleroi ve Mons şehirleri ziyaret edildi. Charleroi Şehri Belediye Yetkilileri tarafından karşılanan heyete, AB Yapısal Fonlarının Yönetimi konusunda bilgilendirme yapıldı ve proje örnekleri paylaşıldı. Mons Şehrinde ziyaret Belediye Yetkilileri ile yapılan görüşme ile başladı. AB Fonları ile finanse edilen çalışmaların duyurulması için geliştirilen ‘iletişim stratejileri’ hakkında bilgilendirme yapıldı.

Avrupa Birliği kurumları dışında Brüksel, Flaman ve Valon bölgelerinden önemli yerel aktörler ile de görüşen vali yardımcıları, AB fonlarının etkin kullanımı ve başarı öyküleri hakkında bilgi edindi. Buna ek olarak, katılımcılar, VABPro Belçika ziyareti sırasında gelecekte gerçekleştirilecek projeler için olası işbirliği alanlarını da görüşme fırsatı buldu. 

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir