* ODTÜ Avrupa Çalışmaları Merkezinde AB Uzmanlığı Eğitimi Devam Ediyor

Son Güncelleme: 30 Mayıs 2013

“Yerelde AB” uzman adayları “Orta Doğu Teknik Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi”nde tarihinden hukukuna, kurumsal yapısından ekonomik bütünleşmesine Avrupa Birliği’ni (AB) mercek altına alıyor.

AB konularında, yerel yönetimler, Avrupa Birliği Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasındaki eşgüdümün artırılması ve ülkemizin Avrupa Birliği tam üyelik müzakere sürecinde AB müktesebatının etkin bir şekilde uygulanabilmesi için farkındalık artırılması amacı ile gerçekleştirilen “AB Uzmanlık Eğitim Programı” ODTÜ Avrupa Çalışmaları Merkezi’nde yetişkin eğitim teknikleri kullanılarak geçekleştirilen oturumlar ve renkli simülasyon etkinlikleri ile devam ediyor.

Türkiye-AB ilişkileri konularında yayınları ile uluslararası çapta saygınlık kazanmış Avrupa Birliği uzmanları ve bu konuda çalışma yapan akademisyenler, programın geride kalan 3 gününde “Yerelde AB” uzman adaylarına “Avrupa Bütünleşmesi ve Tarihsel Gelişim”, “AB Hukuku”, “AB Kurumsal Yapısı” ve “Avrupa Birliği Ekonomik Bütünleşmesi” hakkında eğitimler verdiler.

Eğitimlerin içeriklerine ve sunuşlara ilişkin memnuniyetlerini dile getiren uzman adayları bugüne yoğun bir program ile başladılar. Uzman adayları programın sabah etabında Merkezi Finans İhale Birimi’ni (MFİB) ziyaret ettiler. Ziyarette, İhale Bölümü Koordinatörü Sayın Barbaros Murat Köse, uzman adaylarına Merkezi Finans ve İhale Birimi hakkında bilgi verdi.

Delegasyon ziyaretinin ardından ODTÜ AB Çalışmaları Merkezi’ne dönen uzman adayları, teorik bilgilerinin pratiğe dönüştürülmesi için “Karar Alma ve Günlük Hayat ve AB Kurumları” ile ilgili uygulamalı simülasyonlar gerçekleştirdiler. Adayların ülke delegeleri olduğu ve ülkelerini Avrupa Komisyonunda ilgili alanlarda temsil ettiği; hem öğretici hem de eğlendirici olan bu farklı eğitim modeli ile sınıflarında Avrupa Komisyonu’nu yaşama fırsatı elde ettiler. Diğer simülasyon programında ise gazete haberlerini kullanarak AB kurumlarını ne kadar tanıyabildiklerini test ettiler.

Program kapsamında farklı bilgi ve tecrübeler elde eden uzman adaylarının, AB sürecinin yerelde daha etkin uygulanmasındaki istekleri ve heyecanları her geçen gün artıyor. 

ODTÜ Avrupa Çalışmaları Merkezinde AB Uzmanlığı Eğitimi Devam Ediyor

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir