* "Avrupa'nın Doğu Ucu: Van" Açılış Toplantısı Gerçekleştirildi

Son Güncelleme: 16 Ağustos 2011

Van Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi'nin, Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan "İllerimiz Avrupa Birliği'ne Hazırlanıyor" Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanan "Avrupa'nın Doğu Ucu: Van" isimli projesi 16 Ağustos 2011 tarihinde düzenlenen bir toplantı ile tanıtıldı.

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı salonunda gerçekleşen tanıtım toplantısına, İl AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Hüseyin Demirbaş, AB Bakanlığı Katılım Politikası Başkanlığı Koordinatörü Elif Kurşunlu, İl AB Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu üyeleri ile bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan AB Bakanlığı Katılım Politikası Başkanlığı Koordinatörü Elif Kurşunlu, AB sürecinin mezralardan beldelere, ilçelerden illere uzanan zincirde her bir vatandaşın içinde yer aldığı bir süreç olduğunu, bu yüzden demokrasinin belkemiği olan yerel yönetimleri AB sürecinin çok önemli paydaşları ve aktörleri olarak değerlendirdiklerini kaydetti. "İllerimiz AB'ye Hazırlanıyor" Programı kapsamında valilikler bünyesinde kurulmuş olan AB birimlerinin eksikliklerini Avrupa Birliği Bakanlığı'nın kendi bütçesinden ayırabildiği ödenek ölçüsünde gidererek, daha verimli çalışmalarını ve daha iyi hizmet sunmalarını sağlamayı hedeflediklerini belirten Kurşunlu, "Bu tür projelerin artmasını hedefliyoruz. 81 ilde AB Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulları oluşturduk. Bunu bir yıl içerisinde hazırlamamız çok önemlidir. Bizim ulaşamadığımız yerlerde de sizlerin bizim gözümüz ve kulağımız olmanızı istiyoruz" dedi.

İl AB Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu'nun çalışmaları hakkında bilgi veren Vali Yardımcısı Hüseyin Demirbaş ise AB Bakanlığı'nın tüm gayretinin Avrupa standartlarında bir yaşam tarzını vatandaşlarına sunmak olduğunu belirtti. Türkiye'nin önümüzdeki birkaç yıl içinde hedeflenenin üzerinde de bir refah düzeyini yakalayacağına inandığını söyleyen Demirbaş, "Türkiye, AB ülkelerine göre daha hızlı gelişmekte ve büyümektedir. Yakalayacağı hayat standardı da bu nispette iyi olacaktır" dedi.

Yapılan konuşmaların ardından, Elif Kurşunlu tarafından katılımcılara "Türkiye-AB Katılım Müzakerelerinin Teknik Özellikleri ve Müzakere Sürecinde Mevcut Durum" konusunda bilgi verildi.

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir