Bosna Hersek

Son Güncelleme: 13 Mart 2024

Bosna Hersek
Yönetim Şekli:             Cumhuriyet
Başkenti: Saraybosna
Yüzölçümü: 51.209 km2
Nüfus: 3.233.526
Para Birimi: Konvertibl Mark

 

1992 yılında bağımsızlığını ilan eden Bosna-Hersek’e, Haziran 2003 tarihli Selanik Zirvesi’nde diğer Balkan ülkeleriyle birlikte potansiyel aday ülke statüsü verilmiştir. Bosna-Hersek ile Avrupa Birliği (AB) arasında 2008 yılında imzalanan İstikrar ve Ortaklık Anlaşması, 1 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Anlaşma ile Bosna-Hersek’in AB’ye üyelik başvurusu yapmasının önündeki önemli bir engel aşılmış ve ülke, 15 Şubat 2016 tarihinde AB’ye üyelik başvurusunda bulunmuştur.

2019 yılı Genişleme Strateji Belgesi’nde, adaylığın ilanı için henüz erken olduğu belirtilerek, belgenin ekinde ülkenin adaylık yönünde ilerlemesi için kapsayıcı bir yol haritası sunulmuştur. Bosna-Hersek ile müzakerelere başlanmasına ilişkin kararın; demokrasi, temel haklar, hukukun üstünlüğü ve kamu yönetimi reformu alanlarında 14 öncelikten oluşan yol haritasında kaydedilecek ilerlemelere bağlı olacağı açıkça belirtilmiştir.

Bununla birlikte, Ukrayna ve Moldova’ya adaylık verilmesi ve Bosna-Hersek’te yaşanan istikrarsızlıklar, bu ülkeye de aday ülke statüsü tanınması önerisini gündeme taşımıştır. Bu kapsamda, 2022 yılı Genişleme Strateji Belgesi’nde, AB Konseyi’nin Bosna-Hersek’in adaylık sürecini başlatmaya hazır olduğu, AB Komisyonu’nun daha önce Konsey’e tevdi ettiği 14 önceliğin bazılarını içeren belirli şart ve reformların yerine getirilmesi halinde, Bosna-Hersek’e adaylık statüsü verilmesini teklif edeceği belirtilmiştir. Nitekim 15 Aralık 2022 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde, Bosna-Hersek’e aday ülke statüsü tanınması konusunda uzlaşıya varılmıştır.

14-15 Aralık 2023 tarihlerinde yapılan AB Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nde ise, Bosna-Hersek ile katılım müzakerelerinin, üyelik kriterlerindeki gerekli uyum düzeyi yakalandığı takdirde açılmasına hazır olunduğu ifade edilmiştir.

Kasım 2010 tarihinden itibaren vize serbestisinden yararlanan Bosna-Hersek NATO üyesi olmamakla birlikte, 14 Aralık 2006 tarihinden beri Barış için Ortaklık Programı’na dahildir.

Bu döküman ab.gov.tr sitesinde bulunan makaleden otomatik üretilmiştir