ENGLISH
  Güncelleme: 11/01/2018

Erasmus+ Programının 30. Yılı İzmir’de kutlandı

Erasmus+ Programının 30. Yılı İzmir’de kutlandı

Bakanlığımızın, YÖK, AB Türkiye Delegasyonu ve Ulusal Ajansı işbirliğiyle organize ettiği Erasmus+ Programının 30. Yıldönümünü kutlamasına dair etkinliklerin dördüncü ve sonuncusu olan Erasmus+ 30. Yıl Buluşmaları etkinliği bugün İzmir’de yapıldı. 

Ege Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ile çok sayıda akademisyen ve öğrenciler, Erasmus+ Programı yararlanıcıları, kamu kurumları ve STK temsilcileri de katılım sağladı.

Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Yücel, yaptığı açılış konuşmasında, Erasmus+ programının bugüne kadar milyonlarca insana yeni kültürleri tanımak ve kendi kültürlerini tanıtmak imkânı verdiğini hatırlatarak ülkemizin doğru tanınması ve algılanmasında Erasmus+’dan yararlanarak yurtdışına giden vatandaşlarımızın ve Türkiye’ye gelen Avrupalıların “Türkiye’nin birer Erasmus Elçisi” misyonu üstlendiklerine vurgu yaptı. Yücel ayrıca, Erasmus+ fırsatından yararlanan gençlerimizin dünyaya farklı bir pencereden bakabilme olanağına sahip olduğunu, genişleyen vizyonları ile Türkiye’nin geleceğine dokunma ve geleceğini etkileme fırsatı yakaladıklarını dile getirerek, Erasmus+ Programından ülkemizin en üst düzeyde faydalanmasının önemli olduğunu ifade etti.  

Ayrıca, Müsteşar Yardımcımız Ahmet Yücel ve Ulusal Ajans Başkanı Mesut Kamiloğlu ile beraberlerindeki heyet İzmir ABİGEM’in organik zeytin üretimi eğitimini teşvik eden E+ KA2 Mesleki Eğitim ECOLIVE Projesini ziyaret etti. 

1987 yılında, 11 ülkede, 3000 katılımcı ile başlayan Erasmus+ Programı, 30 yıl sonra toplamda 9 milyon insanın hayatına dokunan, 33 ülkenin katılım sağlamakta olduğu, dünyanın en başarılı ve uzun soluklu hareketlilik programı haline gelmiştir.

Ülkemizin 2004 yılından bu yana katılım sağladığı AB eğitim ve gençlik programlarından 427 bin vatandaşımız faydalanmış, yeni kültürler tanımış, kendi kültürünü tanıtmak imkânı bulmuş ve yeni beceriler edinmiştir. Türkiye, yılda 10 binin üzerinde başvuru ile Erasmus+ Programı kapsamındaki 33 program üyesi ülke arasında en fazla proje başvurusu alan ülkedir. 

 

    Daha fazla bilgi için: 

    https://www.ab.gov.tr/erasmus

    https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus

    http://www.ua.gov.tr

    http://erasmusplus30.ua.gov.tr/

 


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 11/01/2018 / Hit: 5,270