ENGLISH
  Güncelleme: 24/05/2021

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı 15. Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisini AB Başkanlığı’ndan Uğurladı

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı bu yıl onbeşincisi düzenlenen “Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi”ni 24 Mayıs 2021 tarihinde Ankara’da Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı’nda düzenlenen tören ile uğurladı.

Uğurlama törenine Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin ve Europa-Orient Rallye Derneği Başkanı Wilfred Gehr ile çeşitli Avrupa ülkelerinden ve ülkemizden 100’ye yakın amatör rallici katıldı.

Törende Bakan Yardımcısı Kaymakcı, gönüllü elçi olan miting katılımcılarını Avrupa Birliği Başkanlığı'nda ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade etti. Ralli AB İletişim Stratejisi kapsamında Türkiye'deki Avrupa Günü kutlamalarından biri olarak 11 yıldır desteklenmektedir. Bakan Yardımcısı Kaymakcı, güzergah boyunca ziyaret edilen illerde ralliye katılanlara Türk misafirperverliğiyle zenginleşen bir yolculuk diledi.

Uğurlama töreninin ardından ralli, Türkiye etabı kapsamında Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen 2021 “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” çerçevesinde Ankara’da Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy Evi’ni ziyaret edecek. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen 2021 Gastronomi Yılı kapsamında ralli güzergahı boyunca Türk mutfağını tanıtan etkinlikler de düzenlenecektir.

15. Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi:

Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi, Avrupa Birliği İletişim Stratejisi (ABİS) çerçevesinde 9 Mayıs etkinlikleri kapsamında 2011 yılından beri AB Başkanlığınca destekleniyor. Dışişleri Bakanlığı AB Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TÜVTÜRK işbirliğinde gerçekleşen Ralli, hıza dayalı bir yarıştan ziyade bir macera rallisidir. Avrupa’nın önde gelen otomobil spor organizasyonlarından biri olan Ralliye değeri 1.100 avronun altında olan eski arabalar katılmaktadır. Bu yıl, 10 ülkeden 20 araç ve 50’ye yakın sürücünün katıldığı Ralli, 16 Mayıs 2021 tarihinde Brüksel şehrinden başladı. Ralli 21-29 Mayıs 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek Türkiye etabı ile son bulacaktır.

Europa-Orient&Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Türkiye ve Yurtdışı 2021 Güzergâhı

Ralli 3 etaptan oluşmaktadır; Batı Avrupa, Balkanlar ve Türkiye güzergahı.

Batı Avrupa ve Balkanlar Güzergahı: Belçika, Almanya, Avusturya, İtalya, Slovenya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Türkiye.

Türkiye Güzergahı: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Bolu, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Aksaray, Nevşehir (Kapadokya - Hacı Bektaş Veli),  Adana, Mersin - Anamur, Antalya - Alanya, Muğla - Dalyan.

 


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 24/05/2021 / Hit: 1,860