ENGLISH
  Güncelleme: 11/12/2017

AB Bakanı Ömer Çelik NTV’de Canlı Yayında Gündemi Değerlendirdi

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, NTV canlı yayınında Türkiye-AB ilişkileri ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medya üzerinden kendi adı kullanılarak yapılan paylaşımlara yönelik değerlendirmelerinin hatırlatılması üzerine AB Bakanı Ömer Çelik, zaman zaman medya veya sivil toplum örgütlerinin içinde bazı isimlerin Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan adına hareket ettiğini, "belli yerlere operasyon yapmaya çalıştığını" belirtti. Bu tip durumlarda çok hassas olduklarının altını çizen AB Bakanı Ömer Çelik, "AK Parti'nin kurumsal kimliğinin onay vermediği hiçbir şey bizi bağlamaz." diye konuştu.

-"Ana muhalefet partisi aşırı sağa denk düşüyor"

AB Bakanı Ömer Çelik, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun tutuklanacağı yönündeki iddialar hakkında, "Ana muhalefet partisinin genel başkanının tutuklanacağı gibi bir spekülasyon, üzerinde konuşmaya değer bir konu değildir. Bunun gündemde tutulma biçimi, negatif bir gündem oluşturmaya yönelik spekülasyondan ibarettir." dedi.

AK Parti'nin ana muhalefet partisiyle değil, kendisiyle yarıştığını ifade eden AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye'de sol adına siyaset yapan ama evrensel sol açısından bakıldığında aşırı sağa denk düşen bir ana muhalefet partisinin olduğunu söyledi.

Korgeneral Zekai Aksakallı'nın 2. Kolordu Komutanlığına atanmasını değerlendiren AB Bakanı Ömer Çelik, Aksakallı’nın 15 Temmuz gecesi nasıl bir tavır koyduğu bilinen, son derece saygın bir komutan olduğunu vurguladı. "Bu tip meseleleri tenzili rütbe gibi algılarsak, en zor koşullarda kartalların ulaşamadığı dağlarda nöbet tutan Mehmetçik'e ne diyeceğiz." diyen AB Bakanı Ömer Çelik, bunun normal bir şekilde ele alınması gerektiğini belirtti.

-"Merkel'i tekrar kendi sözüne davet ediyoruz"

AB Bakanı Ömer Çelik, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Gümrük Birliği'ne ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine, bunun, iki tarafın da istediği teknik bir konu olduğunu dile getirdi. AB Bakanı Ömer Çelik, meselenin bir siyasi mülahazanın çerçevesi içine alınmasının Avrupa Parlamentosundan kaynaklandığını anlattı. 

Merkel’in konuya ilişkin açıklamasını talihsiz bulduğunu vurgulayan AB Bakanı Ömer Çelik, ırkçıların, AB’ye Almanya’nın güdümünde olması nedeniyle karşı çıktığını ve doğrudan AB’nin ukdesinde olan bir konuda “bu böyle olacaktır” şeklinde talimat verilmesinin de ırkçıların tezlerini güçlendirdiğini ifade etti.

AB Bakanı Ömer Çelik, Almanya’nın Türkiye’ye yönelik olumsuz açıklamalarının eylül ayında yapılacak seçimlerin ardından bitip bitmeyeceğine yönelik soru üzerine, şunları söyledi:

"Belli bir yumuşama sağlayacaktır. Anketlere göre, Merkel ve Schulz’un geçen sefer alınan oylardan partilerinin birer ikişer puan geride olduğu gözüküyor. Irkçı partiler ve diğerleri bu tartışmaya girdiği zaman artık bu bir kampanyaya dönüşmüş durumda. Türkiye ve Sayın Cumhurbaşkanımız, Almanya’nın iç siyasetinin bir parçası haline geliyor ve neredeyse bu konuda konuşmadan gün geçirmiyor Almanya. Tek bir yayın organında bir senede bine yakın olumsuz haber çıkmış. Böyle bir şeye dönüştü. Hatta dergilerin kapakları aynı. Bunun bize faydası yok, yanlış buluyoruz. Almanya’ya da faydası yok. Almanya ile Türkiye ilişkileri müttefiklikten tutun ekonomiye kadar tamamen iç içe girmiş durumda. Merkel’in dediği güzel bir şey vardı. 'Birbirimiz hakkında konuşmayalım, birbirimizle konuşalım' demişti. Biz Sayın Merkel’i tekrar kendi sözüne davet ediyoruz."

AB Bakanı Ömer Çelik, 18 Ağustos'ta sosyal medya üzerinden sol görüşlü Katalan örgütlerin temsilcilerinin, Barselona'nın "hoşgörü kenti" olduğu ve İslam karşıtı gösterilere izin vermeyecekleri yönündeki açıklamasını paylaşmasına ilişkin, solcu ve sağcı gibi kamplardan ziyade siyasi duruşlarla değerlendirme yapılması gerektiğini söyledi. AB Bakanı Ömer Çelik, Türkiye’de kendisine 'sol' diyen bazı partilerin Katalan’daki solcular gibi evrensel değerlere sahip çıkması durumunda onları da selamlayacağını ifade etti.

AB Bakanı Ömer Çelik, "İslamofobi, antisemitizm, nefret suçları hepimizin meselesi. Buna karşı kim direniyorsa onları selamlıyorum." şeklinde konuştu.

- "Kıbrıs müzakerelerinde her şey tartışıldı"

AB Bakanı Ömer Çelik, Kıbrıs konusunda kapsamlı müzakerelerin artık bittiği yönündeki açıklamalarına ilişkin de süreci Rum tarafının sabote ettiğini hatırlattı. "Bir müzakere sonsuza kadar bir belirsizlik durumunun adresi olamaz. Her şey tartışıldı." diyen AB Bakanı Ömer Çelik, bundan sonraki süreçte KKTC ile Türkiye’nin gerekli istişarelerde bulunarak nasıl ilerleyeceğine bakacağını anlattı.

Kaynak: AA


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 11/12/2017 / Hit: 2,303