ENGLISH
  Güncelleme: 09/06/2018

AB Bakanı Ömer Çelik Avusturya'nın Camileri Kapatma ve İmamları Sınır Dışı Etme Kararına Yönelik Değerlendirmelerde Bulundu

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avusturya'nın camileri kapatma ve imamları sınır dışı etme kararına tepki göstererek,  "(Bu karar), ırkçılığın ve İslam düşmanlığının, Avusturya hükümetini nasıl esir aldığını gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Avusturya'nın 7 camiyi kapatma kararına tepki gösterdi.

AB Bakanı Ömer Çelik, "Avusturya’nın camileri kapatma ve imamları sınır dışı etme kararı, ırkçılığın ve İslam düşmanlığının Avusturya hükümetini nasıl esir aldığını gösteriyor." ifadelerini kullandı. 

Bu tip kararlarla Avusturya'nın asıl kendi toplumuna zarar verdiğine dikkati çeken Bakan Ömer Çelik, "Toplumlarını ırkçılık ve İslam düşmanlığı ile zehirliyorlar. Avusturya Başbakanı tüm Avrupa'ya zehir saçan kararlara imza atıyor." değerlendirmesini yaptı.

AB Bakanı Ömer Çelik, İslam düşmanlığı yapan her kararın demokrasiyi zehirleyen ırkçıların güçlenmesine yol açtığını vurgulayarak, Avrupa'daki bazı siyasilerin İslam düşmanlığı yaparak kendi toplumlarına karşı "ırkçılık tsunamisi ürettiklerini" kaydetti.

- "İslam düşmanlığının altında faşizm ve anti-semitizm gizleniyor"

Geçmişte başka dinlerin mensuplarına karşı üretilen nefret siyasetinin bugün Müslümanlara karşı üretildiğini belirten Bakan Ömer Çelik, "Elli ya da yüzyıl geriye gitsek, bugün Müslümanlara düşmanlık edenlerin o zamanların anti-semitik tipleriyle aynı olduğunu görürüz." ifadesini kullandı.

AB Bakanı Ömer Çelik, bugün İslam düşmanlığı üretenlerin ideolojik babalarının ve dedelerinin geçmişte anti-semitizm ürettiklerini belirterek, "Bugünkü İslam düşmanlığı siyasetlerinin altında faşizmi ve anti-semitizmi gizliyorlar." dedi. 

Bakan Ömer Çelik, Avrupa'daki demokratlara şöyle seslendi:

"Avrupa'daki demokrat dostlarımız, İslam düşmanlığı yapanların esas amacının Avrupa değerlerini yok etmek olduğunu ve Avrupa toplumlarını ırkçılık zehiriyle zehirlemek olduğunu farketmeliler. Ayrıca tüm dinlerin mensupları bu faşizm dalgasına beraber direnmeliler. Camileri hedef alanlar, yeterince güçlenince havraları ve kendi mezheplerinden olmayan kiliseleri de hedef alacaklar. Avrupa ırkçılık tarihi bunun ispatıdır."

- "Yeni Berlin Duvarları"

Söz konusu ırkçı politikalarla her tuğlası nefret siyasetinden yapılmış yeni Berlin Duvarları inşa edildiğini kaydeden Bakan Ömer Çelik, bu kişilerin, Avrupa'yı yeni nefret duvarları ile bölmek istediklerini belirtti.

AB Bakanı Ömer Çelik, "Bugün Avrupa’da camilere, havralara ve kiliselere beraber sahip çıkmak gerekiyor. Faşizme direnmenin yolu budur. Irkçılık zehirine karşı en güçlü panzehir demokratik dayanışmadır." ifadelerini kullandı. 

Bakan Ömer Çelik, "nefret siyasetinden yapılmış yeni Berlin Duvarları inşa etmeye çalışanlara karşı insanlık temelinde yeni köprüler inşa etmek gerektiğinin" altını çizdi.

 


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 09/06/2018 / Hit: 2,976