ENGLISH
  Güncelleme: 16/07/2013

* Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi AB Uzmanlık Eğitimi Devam Ediyor

Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi AB Uzmanlık Eğitimi Devam Ediyor

Valiliklerde AB İşleri İçin Kapasite Oluşturulması Projesi” (VABpro) kapsamında düzenlenen ve ilk bölümü 27-31 Mayıs 2013 tarihleri arasında tamamlanan “AB Uzmanlık Eğitimi Programı”nın ikinci bölümü 10-14 Haziran 2013 tarihinde Orta Doğu Teknik Üniversitesi Avrupa Çalışmaları Merkezi’nde ve Ulusal Ajans’ta devam ediyor.

Eğitim programının ilk haftasında pilot valiliklerden gelen katılımcılar “AB Tarihsel Gelişimi”, “AB Hukuku”, “AB Kurumsal Yapısı”, “AB Ekonomik Bütünleşmesi”, “AB Bölgesel, Çevre, Gıda Güvenliği ve Kırsal Kalkınma Politikaları”, “AB-Türkiye İlişkileri” ve “AB Müzakere Süreci” konularında gerçekleşen seminerlere ve interaktif oturumlara katıldılar; Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne ziyaretler gerçekleştirdiler. Eğitim programının ikinci haftasında “Türkiye’nin AB İletişim Stratejisi”, “AB’nin Gündelik Hayata Etkisi”, “Basında Türkiye-AB İlişkileri”, “Türkiye-AB İlişkilerinde Kamuoyu” “AB Sürecinde Yerel Aktörlerin Önemi”, “AB’de Yerel Yönetimler”, “AB Eğitim ve Gençlik Programları” başlıklarında seminerler gerçekleşti.

Eğitim programı kapsamında 12 Haziran 2013 tarihinde Ulusal Ajans'ta  “Yerelden Genele Avrupa Birliği-Türkiye İlişkileri” Paneli düzenlendi. Avrupa Birliği Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Dr. Mehmet Cangir’in açılış konuşması ile başlayan panelin başkanlığını Sayın Prof. Dr. Atila Eralp yaptı. Panelin konukları Macaristan Ankara Büyükelçisi  Sayın Dr. Janos Hovari, Ankara Kalkınma Ajansı İş Geliştirme ve Strateji Birim Başkanı  Sayın Dr. Derya Çağlar ve Hürriyet Online Ankara Temsilcisi Sayın Zeynep Gürcanlı’ydı.

Panelde Dr. Derya Çağlar Türkiye’de kalkınma ajanslarının AB sürecindeki rolü ve Ankara Kalkınma Ajansı’nın yapısı hakkında bilgi verdi. Daha sonra söz alan Hürriyet Online Ankara Temsilcisi Zeynep Gürcanlı sürecin siyaset, toplumsal yaşam ve ekonomiye kadar geniş bir yelpazeyi kapsadığını belirtti ve yerel medyanın süreçteki önemine vurgu yaptı. Panelin son konuşmacısı ise Macaristanın Ankara Büyükelçisi Dr. Janos Hovari’ydi. Büyükelçi Hovari Macaristan’ın AB’ye katılım sürecinde 10.000’ den fazla kanun değiştirdiğini söyledi. Toplumsal yaşamdan çevreciliğe kadar geniş bir mevzuat çalışmasından sonra bugün Macaristan köylerinde bile yaşam kalitesinin yükseldiğini belirten Büyükelçi sözlerine Avrupa Birliği'nin hükümetlerin birlikte çalışması olmadığını, devletlerin daha derin bir işbirliği olduğunu söyledi. Türkiye’nin AB sürecinde birçok Batı Avrupa ülkesine kendisini daha iyi anlatabildiğini ve AB üyeliği ile sadece Türkiye’ nin değil Avrupa Birliğini’nin de kazanacağını belirtti.

Valiliklerin AB’ye üyelik sürecinde yerelde önder kuruluşlar haline gelmesine katkı sağlanmasının hedeflendiği VABpro’nun en önemli faaliyetlerinden biri olan “AB Uzmanlık Eğitimi Programı”na ve proje faaliyetlerine ilişkin detaylı bilgi, yayınlar ve videolar www.vabpro.org.tr adresinde yer alıyor.


Güncelleme: 16/07/2013 / Hit: 6,675