ENGLISH
  Güncelleme: 04/06/2013

* VABpro Sertifikalı AB Uzman Eğitimi Programı'nın ilk 5 günlük bölümü 31 Mayıs 2013 Cuma günü tamamlandı.

AB konularında, yerel yönetimler, Avrupa Birliği Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı arasındaki eşgüdümün artırılması ve ülkemizin Avrupa Birliği tam üyelik müzakere sürecinde AB müktesebatının etkin bir şekilde uygulanabilmesi için farkındalık artırılması amacı ile gerçekleştirilen “AB Uzmanlık Eğitim Programı” nın ilk beş günlük bölümü ODTÜ Avrupa Çalışmaları Merkezi’nde yetişkin eğitim teknikleri kullanılarak geçekleştirilen oturumlar sunumlar ve renkli simülasyon etkinlikleri ile tamamlandı.
VABPRO Sertifikalı AB Uzman Eğitimi Programı'nın ilk 5 günlük bölümü 31 Mayıs 2013 Cuma günü tamamlandı.
DTürkiye-AB ilişkileri konularında yayınları ile uluslararası çapta saygınlık kazanmış Avrupa Birliği uzmanları ve bu konuda çalışma yapan akademisyenler, 5 günlük yoğun programda “Yerelde AB” uzman adaylarına “Avrupa Bütünleşmesi ve Tarihsel Gelişim”, “AB Hukuku”, “AB Kurumsal Yapısı” ve “Avrupa Birliği Ekonomik Bütünleşmesi”, "AB Bölgesel Politikası" AB Çevre Politikaları", "AB Destek Faaliyeti: Eurodesk ", " AB Gıda Güvenliği ve Kırsal Kalkınma Destekleri -IPARD" , " Türkiye’nin AB Müktesebatına Uyum Süreci " hakkında eğitimler verdiler.
VABPRO Sertifikalı AB Uzman Eğitimi Programı'nın ilk 5 günlük bölümü 31 Mayıs 2013 Cuma günü tamamlandı.
Dokümanlar, sunumlar ve videolar ile desteklenen programda uzman adayları , teorik bilgilerinin pratiğe dönüştürülmesi için “Karar Alma ve Günlük Hayat ve AB Kurumları” ile ilgili uygulamalı simülasyonlar gerçekleştirdiler. Adayların ülke delegeleri olduğu ve ülkelerini Avrupa Komisyonunda ilgili alanlarda temsil ettiği; hem öğretici hem de eğlendirici olan bu farklı eğitim modeli ile sınıflarında Avrupa Komisyonu’nu yaşama fırsatı elde ettiler. Diğer simülasyon programında ise gazete haberlerini kullanarak AB kurumlarını ne kadar tanıyabildiklerini test ettiler.
Yoğun eğitim programının içerisinde AB uzman adayları Merkezi Finans İhale Birimi’ni (MFİB) ziyaret ettiler. Ziyarette, İhale Bölümü Koordinatörü Sayın Barbaros Murat Köse, uzman adaylarına Merkezi Finans ve İhale Birimi hakkında bilgi verdi. Uzman adaylarının ziyaretleri Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ile devam etti. Delegasyon Baş Danışmanı Sayın Stefano Fantaroni Avrupa Birliği ve Türkiye ilişkileri hakkında bilgi verdi. Daha sonra basın ve enformasyon müdürü Sayın Selda Paydak uzman adaylarını Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun İletişim politikaları ve AB Bilgi Merkezleri hakkında bilgilendirdi.
VABPRO Sertifikalı AB Uzman Eğitimi Programı'nın ilk 5 günlük bölümü 31 Mayıs 2013 Cuma günü tamamlandı.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi sınıfları ve konferans odalarında gerçekleştirilen Sertifikalı AB Uzmanlık Eğitim Programı, katılımcılara yeniden üniversitenin özgür ve akademik ortamını yaşattı. Eğitimlerin içeriklerine ve sunuşlara ilişkin memnuniyetlerini dile getiren uzman adayları bilgi ve tecrübelerini daha fazla artıracakları 10-14 Haziran 2013 tarihinde gerçekleşecek programın ikinci bölümünü heyecan ile beklediklerini belirttiler. Katılımcılara sertifikaları 44 Haziran'da düzenlenecek "Sertifika Töreni " ile teslim edilecek.


Güncelleme: 04/06/2013 / Hit: 7,647