ENGLISH
  Güncelleme: 03/06/2013

* Avrupa Günü ve 5.Uluslararası Edirne Bisiklet Şenliği

AB Edirne Bilgi Merkezi ve Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği tarafından düzenlenen Edirne 5.Uluslararası Bisiklet Şenliği 19 Mayıs 2013 Pazar günü gerçekleştirildi. 

Komşu ülke ve yerleşimler olan Yunanistan Orestiada ve  Bulgaristan Svilengrad’dan bisiklet kulüplerinin liderlik ederek Bulgaristan ve Yunanistan’ın  bir çok bölgesinden gelenlerle beraber 500 e yakın bisikletli gönüllü  bu etkinliğe renk kattı. 

EDOSK’lu ve Edirneli bisikletliler sabah Pazarkule Sınır Kapısı’nda Bulgaristan ve Yunanistan’dan gelen misafirlerini karşıladıktan sonra, konvoy halinde etkinlik sunumunun  yapılacağı Saraçlar Caddesi’ne pedal çevrildi. 

Edirne Saraçlar Caddesi’nde diğer katılımcılar ve  Edirne Vali yardımcısı Abdullah ASLANER’in karşılamasıyla beraber Saraçlar Caddesi’nde kurulan platformda önce açılış konuşmaları yapıldı. Konuşmacılar Avrupa Günü ve bisikletin bölge insanlarının kaynaşması, kültürler arası diyalog için önemli bir araç olduğunu vurgulandı. 

Organizasyonu destekleyen kurumlara geçmiş etkinliklerden güzel fotoğrafların olduğu tablolar ve çiçekler takdim edildi, beraberce anı fotoğrafı çekildi.  Etkinliği renklendirmek adına düzenlenen bisiklet ve ekipmanları çekilişinde hediye kazananlar sevinç yaşadılar. Katılımcılar ardından bisikletli olarak  Edirne’nin tarihi ve turistik mekanlarını içine alan  Edirne turuna konfetili bir start ile başladılar. Bisikletli turizm açısından şanslı bir görsel şölen şeklinde geçen tur  yaklaşık 15 km sürdü. Edirne halkı ve turistler bisikletlilerin geçişini ilgi ile seyretti.

Bisiklet sporcuları şehir turunun sonunda Karaağaç’ta AB Edirne Bilgi Merkezi tarafından hazırlanan yemeğe katıldılar. 

Şenliğe Yunanistan, Bulgaristan, katılımcılarla beraber Trakya’nın her yerinden, İstanbul ve Çanakkale’den bisiklet organizasyonu temsilcileri de seneye görüşmek üzere vedalaştılar.

 Avrupa Günü ve 5.Uluslararası Edirne Bisiklet Şenliği


Güncelleme: 03/06/2013 / Hit: 5,426