ENGLISH
  Güncelleme: 12/06/2013

* İstanbul Şehir Eşleştirme Çalıştayı Başladı

İstanbul AB’ye Hazırlanıyor Projesi Şehir Eşleştirme Programı Çalıştayı 22 Mayıs 2013 tarihinde Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’ın katılımları ile başladı. Avrupa Birliği Bakanlığı’nın desteği, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı işbirliği ve Türkiye Belediyeler Birliği’nin koordinasyonunda uygulanan Şehir Eşleştirme Programı kapsamında daha önce teklif çağrıları sonucunda belirlenen 10 İstanbul ilçesi ve 15 AB Yerel Yönetiminin katıldığı çalıştayın açılış konuşmasını yapan Sayın Egemen Bağış, İstanbul’un Avrupa kültürünü şekillendiren ve farklı imparatorluklara başkentlik yapmış bir şehir olduğunu ve İstanbul’suz bir Avrupa Birliği’nin eksik kalacağını belirtti.

Sayın Bağış ayrıca Şehir Eşleştirme Programı ile İstanbul ilçeleri ve AB yerel yönetimlerinin birbirlerine deneyimlerini aktaracaklarını, ortak projeler geliştirerek ilçelerin standartlarını yükselteceklerini, İstanbul’un hem Avrupa Kültür Başkenti hem de Spor Başkenti olduğunu ve Şehir Eşleştirme Programı gibi programlar aracılığıyla AB standartlarını yakalayarak huzurun ve refahın başkenti olacağını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından Şehir Eşleştirme Programı Çalıştayı, bilgilendirici sunumlar ile devam etti. 3 gün sürecek konferansta İstanbul ve AB ülkelerinden gelen katılımcılar kendi yerel yönetimlerini tanıtıcı sunumlar yapıp çalıştay sonucunda somut konular üzerinde birbirleriyle eşleşecekler. Eşleşen İstanbul ilçeleri ve AB yerel yönetimleri AB mevzuatının yerel düzeydeki uygulamalarına yönelik bilgi ve deneyim alışverişi yapacak ve ortak projeler üretecekler.


Güncelleme: 12/06/2013 / Hit: 6,761