ENGLISH
  Güncelleme: 14/11/2012

* Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü Grundtvıg Projesi Başladı

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Şubat 2012 döneminde Ulusal Ajans’a başvurusu yapılan, Grundtvig Yetişkin Eğitimi Öğrenme Ortaklığı Projesi: “Avrupa Entegrasyonu için Etkin Yöntemler – ACMEI (Active Methods for European Integration) ” Ağustos 2012 döneminde kabul edilerek çalışmalarına başlanmıştır. Proje konusu, yetişkin eğitiminde karşılaşılan güçlüklerin çözülebilmesi için iyi uygulama örneklerinin paylaşımı, yetişkin eğitiminde Avrupa Birliği standartlarına ulaşabilmek için alınması gereken önlemlerin belirlenerek raporlaştırılması, göçmen kökenli vatandaşların entegrasyonu için mevcut ülke politikalarının incelenerek iyi örneklerin yaygınlaştırılmasıdır. Projenin süresi 2 yıl, uygun görülen bütçesi ise 16.500 Euro’dur.

Proje kapsamında ilk uluslararası ortaklar toplantısı, lider ortak Sinergia Cooperativa Sociale tarafından İtalya Bari’de Bitonto şehrinde gerçekleştirilmiştir. Toplantıya ev sahibi kuruluşun yanı sıra, Türkiye Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İspanya Valencia Yetişkin Eğitimi ve İş Edindirme Kuruluşu ile Polonya Koszalin Yetişkin Eğitimi Kuruluşu iştirak etmişlerdir.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü Grundtvıg Projesi Başladı.

Toplantıda kuruluşlar tarafından tanıtım sunumları yapılmıştır. Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin ÖZCAN, toplantıda Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nca ülke genelinde yapılan eğitim çalışmaları hakkında bilgiler sunarak: “Türkiye son dönemde eğitim alanında önemli yeniliklere ve projelere imza atmaktadır. Bunlar arasında 12 yıllık zorunlu eğitime geçiş, Fatih Projesi, öğrencilere ücretsiz ders kitapları temini, ücretsiz okul sütü, üniversite harçlarının kaldırılması v.b. düzenlemeler yer almaktadır. Bu düzenlemeler eğitime verilen önem açısından ülkemizi, Avrupa Birliği ve dünya ülkeleri arasında, ön sıralara taşımaktadır. Yenilik ve projelerimizle, ülkemize en iyi eğitim koşullarını sunmak için çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü Grundtvıg Projesi Başladı.

Daha sonra Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ar-Ge Birimi görevlisi Volkan SELVİ tarafından proje ortaklarına, Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tanıtım sunumu yapılmıştır. Ortaklar arasında yapılacak çalışmalara ilişkin görev dağılımları ve yerinde inceleme ziyaretlerinin belirlenmesi ardından, proje konusu hakkında İtalya Bari bölgesinde yürütülen çalışmaların, ilgili paydaşlar ve sivil toplum örgütleri tarafından tanıtılması ile toplantı sona ermiştir.


Güncelleme: 14/11/2012 / Hit: 5,989