ENGLISH
  Güncelleme: 19/07/2012

* AB UDYK 2012 Yılı Birinci Toplantısı ve “AB Treni Balıkesir' den Geçiyor” Kapanış Programı

Avrupa Birliği Bakanlığı’nın düzenlediği “İllerimiz AB’ye Hazırlanıyor Programı” kapsamında desteklenen, Balıkesir Valiliği Avrupa Birliği Proje Ofisi’nin hazırladığı “AB Treni Balıkesir’den Geçiyor” projesinin faaliyetleri sona ermiştir. Proje kapanış töreni ve Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu 2012 Yılı birinci toplantısı,  İl AB Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Sayın Nusret Şahin başkanlığında aralarında kaymakamlar, il müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, proje kapsamında eğitim alanlar, resim yarışması kazananlarının da bulunduğu geniş bir katılımcı kitlesi ile birlikte, 14 Haziran 2012 tarihinde Balıkesir İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

AB UDYK 2012 Yılı Birinci Toplantısı ve “AB Treni Balıkesir' den Geçiyor” Kapanış Programı

Toplantıda, tamamlanan proje faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Ayrıca proje faaliyetleri dâhilinde ilköğretim öğrencilerine yönelik gerçekleşen “AB ve Çevre” konulu resim yarışmasının ödülleri ve PDY Eğitmenlerinin sertifikaları sunuldu. AB ve Çevre” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri ile Proje Döngüsü Yönetimi Eğiticilerine sertifikaları Vali Yardımcısı Sayın Şahin tarafından verildi.

AB UDYK 2012 Yılı Birinci Toplantısı ve “AB Treni Balıkesir' den Geçiyor” Kapanış Programı

Proje kapsamında, Balıkesir Valiliği Projeler Koordinasyon Merkezi personeli ile il ve ilçelerdeki kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik olarak Avrupa Birliği süreci ve Avrupa Birliği fonları ile ilgili Proje Döngüsü Yönetimi Eğitici Eğitimleri ile il genelinde 35 Eğitici personel yetiştirilmiştir. Bu eğiticiler ile birlikte tüm il genelinde Proje Döngüsü Yönetimi eğitimleri düzenlenmiş olup bu eğitimler ile 370 katılımcı eğitilmiştir. Eğitimlerin amacı Balıkesir ilindeki kurumların AB müktesebatı konusundaki bilgi düzeyini yükseltmek, AB konusundaki faaliyetleri artırmak ve ilde hazırlanacak yenilikçi ve özgün projelere zemin hazırlamaktır. Vali Yardımcılarına “Türkiye-AB Süreci ve AB Müktesebatı” bilgilendirme toplantısı, AB Uyum Danışma Yönlendirme Kurulu temsilcilerine yönelik “AB Süreci Bilgilendirme Semineri”, AB Müktesebatı hakkında bilgi düzeyinin artırılması amacıyla tarım sektörü temsilcilerine yönelik “AB Müktesebatında Tarım ve Kırsal Kalkınma” konulu bir toplantı yapılmış olup ildeki pek çok kurum ve temsilcinin AB konusunda farkındalığı artırılmıştır. Proje kapsamında okullarda “AB Kulüplerinin Kurulması” ile ilgili gerekli alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır. Balıkesir Valiliği Proje Ofisi, Brüksel’e Teknik İnceleme Ziyareti gerçekleştirmiştir. “İl Proje Envanteri” oluşturulması amacıyla alt yapı çalışmaları yapılmıştır. İlköğretim okullarında farkındalık oluşturmak amacıyla “AB ve Çevre” konulu resim yarışması düzenlenmiştir. İl merkezi ve ilçelerden toplam 205 resim yapılmıştır. Proje kapsamında Balıkesir Valiliği Proje Ofisi’nin teknik altyapısının desteklenmesi amacıyla çeşitli malzeme alımları gerçekleştirilmiştir.


Güncelleme: 19/07/2012 / Hit: 6,107