ENGLISH
  Güncelleme: 26/06/2012

* “Yoksulluğu Birlikte Yenelim” Projesi

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan Avrupa Birliği Gençlik Programı Alt Eylem 1.1 Çok Taraflı Uluslararası Gençlik Değişimi Projesi olan ‘Yoksulluğu Birlikte Yenelim’ projesinin tanıtım toplantısı dün Edirne Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde yapıldı. Ulusal Ajans tarafından kabul edilen projenin tanıtım toplantısına Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan’ın yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, İl Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Serhat Ocak ile Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen 40 genç katıldı.

“Yoksulluğu Birlikte Yenelim” Projesi

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan Türkiye’nin tarihiyle, coğrafyasıyla, kültürü ve ekonomisiyle Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirtti. Türkiye’nin Avrupa’yla sınırsal olmasa da fiziksel ve fikirsel anlamda bir bağı olduğunu kaydeden Özkan, “Avrupa’nın tam ortağı olamasak da bu tür projeleri çok önemli görüyoruz. Kuşkusuz Türkiye, Avrupa’nın bir parçası. Eğitimimizle, ekonomimizle, coğrafyamızla biz zaten Avrupalıyız” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan da 40 öğrencinin 18-27 Haziran tarihleri arasında 10 günlük bir program dahilinde faaliyetler yürüteceklerini ifade ederek, “Bu faaliyetler sırasında, dünyada yoksulluğun nedenleri, yoksullukla mücadele yöntemleri, sosyal dışlanmanın önlenmesi, gençlere düşen görevler, Avrupa Birliği’nin bugünü ve yarını, gençlerin rolü gibi konularda toplantılar aracılığı ile fikir alışverişinde bulunularak, kamuoyu dikkati konuya çekilecek. Bunların yanı sıra, sanatsal ve sportif faaliyetler, kültürel ziyaretler ve köy ziyaretleri ile imece çalışmaları yapılacak” dedi.

Konuşmaların ardından Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Almanya, İtalya, Polonya ve Litvanya’dan gelen grup liderleri de kısa birer konuşma yaparak hem geldikleri ülkeleri tanıttı, hem de Edirne’de olmaktan ötürü duydukları memnuniyeti dile getirdi. Daha sonra protokol üyelerine ve grup temsilcilerine teşekkür amaçlı olarak birer plaket takdim edildi. Son olarak öğrencilere yiyecek-içecek ikramında bulunuldu.


Güncelleme: 26/06/2012 / Hit: 5,899