ENGLISH
  Güncelleme: 21/10/2011

* 29 Mart 2010 Tarihli Kocaeli İli Birinci AB Uyum Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı

Toplantıya Vali Gökhan SÖZER, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr Ayşe Sevim GÖKALP, Gebze İleri teknoloji Enstitüsü Rektör Yardımcısı Prof Dr. Vasfi ELDEM, Tübitak Marmara Araştırma Merkezi Başkanı Dr Mehmet DEMİREL, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Dr Tahir BÜYÜKAKIN, , İlçe Kaymakamları, İl Emniyet Müdürü Yusuf ÇALKAVUR, İl Jandarma Komutanlığı yetkilisi Uğur DİLBAZ, Daire Müdürleri, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan AYAN, AB İl Koordinatörü Enver DÜZ , katıldı.

Vali Gökhan SÖZER toplantıda yaptığı konuşmasında "Geçmişten günümüze kadar sürekli Avrupa medeniyeti ve entegrasyonunu hedefle çalışmalarımız devam etmiştir. Son şekliyle Avrupa Birliği siyasi ve ekonomik oluşumunun bir üyesi olmak için çabamız ülke olarak devam etmektedir. Bunun gerek siyasi gerekse hukuk ve tarihi sürecini ülkemizde yaşayan herkes bilmektedir. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne katılmasındaki bu süreç çeşitli dalgalanmalar göstererek devam etmektedir. Avrupa Birliği'ne girmek için uyum yasaları, projeler, ilişkiler ve uluslararası anlaşmalar  ve en önemlisi onların kriterlerine uyum gerekmektedir. Bu kapsamda Avrupa Birliği Genel Sekreterliği ülkemizde bir yasayla kurulmuştur ve taşrada teşkilatı bulunmamaktadır. Ülke olarak Avrupa Birliği hedefimizdir. Üye olmaya yönelik tüm gereklilikler bizim asli görev ve işlerimizdir. Avrupa Birliği Koordinasyon Merkezi 2005 yılında kurulmuştur. 2009 yılına kadar Avrupa Birliği ile ilgili proje ve danışmanlık hizmetleri ile ilgili toplam 12300 kişiye ulaşılmıştır. Bu her yıl çoğalarak artmaktadır. Dünyadaki gelişmiş, ileri toplumlar seviyesine ulaşmak en tabi hakkımızdır" dedi.

Vali Gökhan SÖZER'in konuşmasının ardından Avrupa Birliği İl Koordinatörü Enver DÜZ ve Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Erkan AYAN  Avrupa Birliğine Uyum Danışma ve Yönlendirme çalışmaları hakkında sunum gerçekleştirdiler.


Güncelleme: 21/10/2011 / Hit: 4,970