ENGLISH
  Güncelleme: 21/10/2011

* İllerimiz AB'ye Hazırlanıyor Programı AB-ı Hayat Projesi AB Kampı

kocaeli_illerimiz_abye_hazirlaniyor_abi_hayat_projesi_eurokamp_2011_ 

Avrupa Birliği Bakanlığı'nın yayınladığı "İllerimiz AB'ye Hazırlanıyor Programı" teklif çağrısına, Kocaeli Valiliği AB Projeler Koordinasyon Merkezi tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ABİGEM, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Ticaret Odasının da ortaklığı ile sunulmuş olan "AB-I Hayat" başlıklı proje destek almaya hak kazanmıştır. Bu projenin 21 Haziran'da Ankara'da gerçekleştirilen resmi imza törenine, AB İl Daimi Temas Noktası Vali Yardımcı Sayın Mustafa GÜNİ ve AB İl Koordinatörü Sayın Enver DÜZ katılmışlardır.

Proje kapsamında planlanan ilk faaliyet 4-5-6 Temmuz 2011 tarihleri arasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne ait Sapanca SEKA Gençlik Kampında gerçekleştirilen EUROKAMP 2011 etkinliği olmuştur. İl genelindeki ortaöğretim kurumlarından ve Kocaeli Üniversitesinden yirmi beşer öğrenci belirlenerek kampa katılmak üzere davet edilmiştir.

4 Temmuz 2011 Pazartesi saat 08:30'da Sabancı Kültür Merkezi önünde toplanan öğrenciler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin tahsis ettiği araçla kamp alanına intikal ettirilmiştir. Kamp alanında bulunan bungalov ve çadırlara yerleşim tamamlandıktan sonra kampın açılış konuşmasını yapmak ve katılımcılara kamp ile ilgili temel bilgiyi vermek üzere AB İl Koordinatörü Sayın Enver DÜZ tüm görevli personel ve öğrencilerle bir toplantı gerçekleştirmiştir. Toplantı sonunda Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Uzmanları öğrencilere ön değerlendirme anketi uygulamıştır. Öğle yemeğinden önce de Kocaeli Üniversitesinden eğitimci olarak katılan Yrd. Dç. Sayın Ayşegül GÖKALP KUTLU'nun verdiği "AB Coğrafyası ve AB Ülkeleri" ve "AB'ye Giriş" başlıklı eğitimlere katılmışlardır. Daha sonra öğle yemeğine geçen öğrenciler sonrasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden eğitimci olarak katılan Sayın Halil DEMİR'in "AB Politikalarında Yerel Yönetimler" başlıklı eğitimine katılmışlardır.

kocaeli_illerimiz_abye_hazirlaniyor_abi_hayat_projesi_eurokamp_2011_   

Günün geri kalanını çeşitli sportif ve kültürel etkinliklerle geçiren öğrenciler akşam yemeğinden önce izci yürüyüşüne çıkmış, yemekten sonra da izci liderleri gözetiminde "İzcilikle İlgili Temel Kavramlar" konulu etkinliğe katılmışlardır.

Kampın ikinci gününde futbol, voleybol, masa tenisi kuka, bowling gibi sportif yarışmalar düzenlenmiştir. Bu yarışma aralarında AB ile ilgili çeşitli eğitimler devam etmiş ve eğitimlerin sonucunda MARKA uzmanları tarafından hazırlanan "AB Bilgi Yarışması" büyük ilgi görmüştür.

Günün sonunda düzenlenen eğlenceye protokol olarak başta AB İl Temas Noktası Vali Yardımcı Sayın Mustafa GÜNİ olmak üzere birçok kurum amiri katılmıştır. AB İl Koordinatörü'nün yaptığı tören açılış konuşmasından sonra İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Nevzat İSPİRLİ, Kocaeli Üniversitesinden Yrd. Dç. Sayın Ahmet NOHUTÇU ve AB İl Temas noktası Vali Yardımcı Sayın Mustafa GÜNİ konuşmalarını yapmışlardır. Sportif ve kültürel faaliyetlerde derece kazanan öğrencilere madalya ve kupalarını protokol üyeleri takdim etmiştir. "AB Bilgi Yarışması"nda birincilik elde Özge GÜRSOY kupasını AB İl Daimi Temas Noktası Vali Yardımcısı Sayın Mustafa GÜNİ'nin elinden almıştır. Ödül töreninden sonra Kocaeli ARMELİT ve İzmit Halk Eğitimi Ve Akşam Sanat Okulu halk oyunları ekipleri gösterilerini sergilemiş, akabinde türkü dinletisi ve Roman dansı gösterisi sergilenmiştir.

Bu gösterilerin ardından Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü izcilerinin düzenlediği "Kamp Ateşi Yakma ve İzci Yemini" töreninden sonra öğrenciler serbest olarak eğlenmeye devam etmiştir.

Kampın son günü olan 6 Temmuz 2011 Çarşamba günü de sportif ve kültürel faaliyetler devam etmiştir. Öğle yemeğinden sonra Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın misafiri olarak Türkiye'de bulunan Bosna Hersekli bir heyet kampı ziyaret etmiş ve öğrencilerle sohbet etmiştir.

Öğleden sonra saat 15:00'de veda ve kampın kapanış töreni için toplanan öğrenciler MARKA tarafından uygulanan son değerlendirme anketinden sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin tahsis ettiği araçla yine Sabancı Kültür Sitesi önüne getirilmiş ve projemizin EUROKAMP 2011 faaliyeti sona ermiştir.


Güncelleme: 21/10/2011 / Hit: 6,907