ENGLISH
  Güncelleme: 12/11/2009

2009-07-25 Dışişleri Bakanı Davutoğlu Podgorica'da

2009-07-25 Dışişleri Bakanı Davutoğlu Podgorica'da

DIŞİŞLERİ BAKANI DAVUTOĞLU PODGORİCA'DA
-DAVUTOĞLU: "ARTIK BALKANLARI KRİZLE, GERİLİMLE, SAVAŞLA ANILAN BÖLGE OLMAKTAN ÇIKARIP, BARIŞ, İSTİKRAR VE REFAHLA ANILAN BÖLGE HALİNE GETİRMEYE KARARLIYIZ"
-"BÖLGEMİZDE YENİ BİR İŞBİRLİĞİ VİZYONUNUN ORTAYA ÇIKMASI LAZIM"
-KARADAĞ DIŞİŞLERİ BAKANI ROÇEN:
-"TÜRKİYE İLE BİRLİKTE HAREKET EDEREK, İLİŞKİLERİMİZİ DAHA DA GÜÇLENDİRECEĞİZ"


PODGORİCA (A.A) - 25.07.2009 - Mehmet Toroğlu bildiriyor - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, artık Balkanları kriz, gerilim ve savaşla anılan bir bölge olmaktan çıkarıp, barış, istikrar ve refahla anılan bir bölge haline getirmeye kararlı olduklarını, bunun için de Karadağ'ın Avrupa Atlantik kurumlarına intibakını desteklediklerini söyledi.
Davutoğlu, "Bölgemizde yeni bir işbirliği vizyonunun ortaya çıkması lazım. Son 20 yıl içinde yaşanan gelişmeler gösterdi ki bölgede herkes için güvenlik varsa ancak o zaman güvenlik vardır. Bir toplum için güvenlik yoksa, hiç kimse için güvenlik yoktur. Aynı şekilde ekonomik refah da ortaktır" diye konuştu.
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, resmi ziyarette bulunduğu Podgorica'da Devlet Konukevinde Karadağ Dışişleri Bakanı Milan Roçen ile baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde bir araya geldi.
Görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Davutoğlu, Karadağ'a çok mutluluk verici, tarihi bir ziyaret yaptığını belirterek, "1878'de Karadağ'ı ilk tanıyan ülke bizdik, 2006'da da ilk tanıyan ülkelerden olduk. Ama 130 yıllık geçmişte ilk gelen dışişleri bakanı ben oldum. Bu benim için büyük bir şereftir" diye konuştu.

-"KARADAĞ BİZİM İÇİN HEM ÖRNEK HEM ÖNEMLİ ÜLKE"

Misafirperverlikleri için Karadağlı yetkililere teşekkür eden Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Karadağ bizim için hem örnek, hem çok önemli bir ülke. Örnek bir ülke, çünkü en zor şartlarda Balkanlar'da etnik barışı sürdürme kapasitesini, erdemini göstermiştir. Önemli bir ülke çünkü stratejik olarak çok önemli bir coğrafyada bulunuyor ve 6 ülkeye aynı anda komşu. Dolayısıyla Balkanların doğu ve batı yakasını birleştiren iki ülke olarak Türkiye ve Karadağ, ortak sınıra sahip olmasalar da bizim için komşu ülkeler."
Karadağ ile ikili ilişkilerini en üst düzeyde her alanda en kapsamlı şekilde geliştireceklerini vurgulayan Davutoğlu, "Aramızda siyasi hiçbir sorun olmadığı gibi, tam bir siyasi anlayış birliği var" dedi.
Davutoğlu, ekonomik alanda da büyük bir potansiyelin mevcut olduğunu, bu potansiyeli harekete geçirmeye kararlı olduklarını kaydederek, öncelikli hedefleri arasında bir iş adamları konseyi oluşturma, karma ekonomik komisyonu harekete geçirme ve daha çok Türk yatırımını Karadağ'a getirmenin yer aldığını bildirdi.
Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) faaliyetlerinin de en iyi şekilde devam edeceğini ifade eden Davutoğlu, kültürel olarak da ilişkilerini geliştirmeye kararlı olduklarını söyledi.
Karadağ ile iç içe geçmiş toplumlar olduklarını belirten Davutoğlu, "Çünkü Karadağ'dan Türkiye'ye göç etmiş ve orada yaşayan çok sayıda Karadağ kökenli vatandaşımız var. Onları da Türkiye ile Karadağ arasında bir dostluk köprüsü olarak görüyoruz. Rojeya'ya da yarın giderek bu dostluk köprüsünü daha da geliştireceğiz" diye konuştu.

-"YENİ BİR İŞBİRLİĞİ VİZYONU"-

Davutoğlu, sözlerine şöyle devam eti:
"Görüşmelerimizde bölgede, Balkanlarda birlikte çalışma kararı aldık. Bölgemizde yeni bir işbirliği vizyonunun ortaya çıkması lazım. Son 20 yıl içinde yaşanan gelişmeler gösterdi ki bölgede herkes için güvenlik varsa, ancak o zaman güvenlik vardır. Bir toplum için güvenlik yoksa, hiç kimse için güvenlik yoktur. Aynı şekilde ekonomik refah da ortaktır. Artık Balkanları krizle, gerilimle, savaşla anılan bölge olmaktan çıkarıp, barış, istikrar ve refahla anılan bölge haline getirmeye kararlıyız. Onun için de Karadağ'ın Avrupa Atlantik kurumlarına intibakını destekliyoruz. NATO üyeliğine destek vereceğimiz gibi, Avrupa vizyonunu da destekliyoruz."
Davutoğlu, Türkiye'nin bu dönem Güneydoğu Avrupa İşbirliği Sürecinin başkanlığını yürüteceğine dikkati çekerek, Roçen ile bu konuda da yapılabilecek muhtemel faaliyetler ve projeler hakkında görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti.
Bakan Davutoğlu, açıklamasını, "(Karadağ'a) Gecikmiş bir ziyaretti ama son ziyaret olmayacak. Bir daha 130 yıl değil, bu ziyaretler için 130 gün bile beklemeyeceğiz" sözleriyle noktaladı.

-"AB SÜRECİ TÜRKİYE, AVRUPA VE KÜRESEL BARIŞ İÇİN ÖNEMLİ"-

Türkiye'nin AB sürecine ilişkin bir soru üzerine Davutoğlu, AB sürecinin Türkiye için çok stratejik bir hedef olduğunu vurguladı.
Davutoğlu, Türkiye'nin Karadağ ile karşılaştırıldığında müzakere süreci bakımından çok daha kapsamlı görüşmeler yapmak zorunda olduğuna dikkati çekerek, sürecin çok iyi gittiğini, yakın dönemde vergilendirme faslını açtıklarını bildirdi.
Bakan Davutoğlu, "Türkiye'nin AB'ye entegrasyon süreci hem Türkiye, hem Avrupa, hem küresel barış için çok önemlidir. Hedefimiz en kısa sürede tam üyeliği gerçekleştirmek. İnşallah ümit ederiz ki Karadağ ile hep birlikte bu yapı içinde birlikte olacağız" diye konuştu.

-KARADAĞ DIŞİŞLERİ BAKANI ROÇEN-

Karadağ Dışişleri Bakanı Milan Roçen de Türkiye'nin Karadağ'ı ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu ve 130 yıl sonra ilk kez dışişleri bakanı düzeyinde ziyaretin düzenlendiğini hatırlatarak, bugünün tarihi bir gün olduğunu söyledi.
Karadağ'ın da yakın bir zamanda Türkiye'de kendi büyükelçiliğini açacağını bildiren Roçen, iki ülkenin arasında hiçbir sorun bulunmadığını, hatta geleceğe aynı şekilde bakmalarını kendilerine mutluluk verdiğini belirtti.
Davutoğlu'nun, AB ve NATO sürecinde Karadağ'a destek vereceğini açıkladığını kaydeden Roçen, ekonomik, ticari ve kültürel alanda birlikte hareket ederek, ilişkilerini daha da güçlendireceklerini söyledi.
Roçen, TİKA'nın Karadağ'da yürüttüğü çok sayıda proje olduğunu, bunu çok önemli bulduklarını belirterek, Türkiye'den iş adamlarının Karadağ'da yatırım yapması, iki ülke iş adamlarının bir araya getirilmesi için gerekli tüm kurumsal çalışmaları yapacaklarını bildirdi.
AB müzakere sürecinde Türkiye ile tecrübe paylaşımında bulunacaklarını da ifade eden Roçen, dost iki ülke olarak ekonomi, ticaret, kültür, turizm ve her alanda tecrübe paylaşımında bulunamayacakları konunun olmadığını sözlerine ekledi.
Dışişleri Bakanı Davutoğlu daha sonra Roçen'in onuruna verdiği yemeğe katıldı.


Güncelleme: 12/11/2009 / Hit: 183