ENGLISH
  Güncelleme: 20/05/2019

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı 14. Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Türkiye Etabı Başlangıç Töreni’ne Katıldı

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı bu yıl on dördüncüsü düzenlenen “Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi”nin 17 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda düzenlenen Türkiye Etabı Başlangıç Törenine ve 19 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’da düzenlenen uğurlama törenine katıldı.

Rallinin Türkiye Etabı Başlangıç Töreni, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı’nın yanı sıra İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Europa-Orient Rallye Derneği Başkanı Wilfried Gehr, Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği Başkanı Nadir Serin ve çeşitli Avrupa ülkelerinden ve diğer ülkelerden 150’den fazla amatör rallicinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Ralli, Türkiye etabı kapsamında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yılı kapsamında 19 Mayıs tarihinde Ankara’dan Samsun’a uğurlandı.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019 yılını, UNESCO Dünya Miras Kalıcı Listesi’nde yer alan Göbeklitepe Yılı ilan etmesi vesilesiyle Ralli katılımcıları Göbeklitepe’ye de gidecek ve Göbeklitepe’nin tanıtımına katkı sağlayacaklar. Ralli sonunda araçlar, Türkiye’de ve KKTC’de bulunan yardım kuruluşlarına bağışlanacak.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, güzergâh boyunca uğradığı illerde Türk misafirperverliği ile ağırlanacak Ralli katılımcılarının kendi ülkelerine döndüklerinde ülkemizin gönüllü elçileri olacaklarına inandığını belirtti. Bakan Yardımcısı Kaymakcı, “Batı ve Doğunun birleştiği güzide şehrimiz İstanbul’da, Doğu ve Batı arasında bir köprü niteliği taşıyan Ralli katılımcılarıyla birlikte Avrupa Günü’nü kutlamaktan ve İstanbul’dan Samsun’a kadar sürücü olarak Ralliye katılmaktan heyecan duyduğunu” ifade etti. 

Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi, Avrupa Birliği İletişim Stratejisi (ABİS) çerçevesinde 9 Mayıs etkinlikleri kapsamında 2011 yılından bu yana Başkanlığımızca destekleniyor. Europa-Orient / Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi, bir yarıştan ziyade bir macera etkinliği olup, ralliye değeri 1.100 avronun altında olan eski arabalar katılıyor. Bu yıl, 11 ülkeden, 85 araç ve 150’nin üzerinde sürücünün katıldığı Ralli, 11 Mayıs 2019 tarihinde Almanya’nın Heilbronn kentinde bulunan Avrupa Bahçesinden başladı. Rallinin 15-29 Mayıs 2019 tarihlerinde ülkemizden geçip, 1 Haziran 2019’da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde son bulması planlanmaktadır.

 


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 20/05/2019 / Hit: 3,902