ENGLISH
  Güncelleme: 04/03/2019

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, İstanbul’da Düzenlenen 3. Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısına Katıldı

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, 28 Şubat 2019 tarihinde İstanbul’da düzenlenen 3. Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısına katıldı.

Türkiye Hükümeti, Avrupa Komisyonu, Türk ve Avrupa iş çevresi temsilcileri ile mali kurumların katıldığı toplantıda ekonomi, ticaret, yatırım, vize serbestisi, ulaşım ve Gümrük Birliği konuları görüşüldü. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, tüm tarafların bu alanlarda hâlihazırda devam eden ve geliştirilebilecek olan işbirliklerinin büyük potansiyel taşıdığı konusunda hemfikir olduklarını belirtti. Türkiye ve AB’nin ekonomik çıkarlar bakımından birbirine bağlı olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye’nin AB üyeliğinin bu durumu pekiştirip daha çok fırsat yaratacağını söyledi. Toplantıya katılan Türk ve Avrupa iş çevresi temsilcileri de, her iki taraf için kazanç olan Türkiye ve AB arasındaki Gümrük Birliği’nin güncellenmesi çalışmalarına bir an evvel başlanması yönünde güçlü bir çağrıda bulundu.

Toplantı kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan ve Ulaştırmadan Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Violeta Bulc, Halkalı-Kapıkule Demiryolu Hattı İnşa Projesi Anlaşmasını imzaladı. Projenin Çerkezköy-Kapıkule hattı, 275 milyon Avro tutarındaki AB fonu ile inşa edilecek. Proje tamamlandığında ise İstanbul-Edirne tren yolculuğunun iki saatin altına düşmesi hedefleniyor.

Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyaloğu Ortak Basın Bildirisi için tıklayınız.

 


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 04/03/2019 / Hit: 3,918