ENGLISH
  Güncelleme: 11/12/2017

AB Bakanı Ömer Çelik Avrupa’daki Gelişmeleri Değerlendirdi

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Twitter hesabından Avrupa’daki son gelişmeleri değerlendirerek Avrupa'daki aşırı sağ ve faşizm tehlikesine işaret etti.

AB Bakanı Ömer Çelik "Avrupa bu tehlikeyle gerçek bir mücadele için Türkiye ve İslam karşıtlığına karşı tavır alarak işe başlamalıdır. Aksi halde 'görünmez' duvarlar yerini çok kısa zamanda görünür ve dikenli telleri olan duvarlara bırakmak için pusuda beklemektedir." dedi.

AB Bakanı Ömer Çelik, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Avrupa'da aşırı sağa ve arkasına saklanan faşizm tehlikesine karşı yıllardır uyarıda bulunduklarını ve aşırı sağın İslam düşmanlığı ve Türkiye karşıtlığını etiket yapmasının, birilerinin arkadaki faşizmi görmesini engellediğini belirtti.

Halbuki İslam düşmanlığı ve Türkiye karşıtlığına "sessiz" kalanlar ya da buna katılanların evlerine aşırı sağı davet ettiklerine dikkati çeken Bakan Ömer Çelik, söz konusu kişilerin bahçesine kendiliğinden faşizm çadırı kurulduğunu ifade etti. AB Bakanı Ömer Çelik, şunları kaydetti:

"İnsanlık ve demokrasi için tehlike büyüktür. O nedenle İslam düşmanlığı ve Türkiye karşıtlığıyla mücadele etmeden Avrupa siyasetinin demokrasiyi koruması mümkün değil. Berlin Duvarı'nın yıkılması Avrupa entegrasyonu ve demokrasisi için devrimci bir dönüm noktasıydı. Buna karşı tehdidin Avrupa dışından geleceği sanılıyordu. Tam tersi oldu. Avrupa içinde onlarca ideolojik Berlin Duvarı türedi. Aşırı sağın yükselişi ve göçmen meselesinin insani bir siyasete bağlanamaması Avrupa'yı 'ideolojik duvarlar'la bölmek isteyenleri çoğalttı. Bir yıldır altını çizerek 'ideolojik Berlin Duvarlarına' karşı uyarıyoruz."

Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in, Mainz'de düzenlenen iki Almanya'nın birleşmesinin 27'nci yıl kutlamalarında seçimlerden yüksek oyla çıkan aşırı sağı kastederek "24 Eylül'de çok açık gördük ki başka duvarlar oluşmuş" dediğini hatırlatan AB Bakanı Ömer Çelik, kendisinin "ideolojik Berlin Duvarları" dediği gelişmeyi Alman Cumhurbaşkanının da mercek altına aldığını ve tehlikeye dikkati çektiğini vurguladı.

AB Bakanı Ömer Çelik, "Bu ideolojik Berlin Duvarları hakkında uyarıyoruz. Tehlike büyüdü. Türkiye ve İslam karşıtlığına göz yumulması bu duvar ustalarına güç verdi. Avrupa bu tehlikeyle gerçek bir mücadele için Türkiye ve İslam karşıtlığına karşı tavır alarak işe başlamalıdır. Aksi halde 'görünmez' duvarlar yerini çok kısa zamanda görünür ve dikenli telleri olan duvarlara bırakmak için pusuda beklemektedir. Nefret suçlarına karşı gerçek demokratik siyaset dalgasını yükseltmek için en kritik dönemeçlerden birindedir Avrupa." ifadelerini kullandı.


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 11/12/2017 / Hit: 2,030