ENGLISH
  Güncelleme: 05/12/2016

AB Bakanı Ömer Çelik’in Avusturya’daki Cumhurbaşkanı Seçimine İlişkin Değerlendirmeleri

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avusturya'da dün yapılan cumhurbaşkanı seçiminin soncuyla ilgili, "Aşırı sağcı adayın yüzde 47 oranında oy alması Avrupa siyaseti için iyi okunması gereken bir sonuç." ifadesini kullandı.

AB Bakanı Ömer Çelik, resmi Twitter hesabında yaptığı açıklamada, Türkiye karşıtı kampanya yürütenlerin tüm Avrupa'da siyasi hezimetle karşılaştığını hatırlattı. Bu durumun, ırkçılığın siyasi söyleme giderek hakim olduğu Avusturya'da da yaşandığını ve Türkiye karşıtlığı yapan adayın kaybettiğini belirten AB Bakanı Ömer Çelik, aşırı sağ aday kaybetmiş olsa da özellikle Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz'un ırkçı mesajları yüzünden aşırı sağcıların çok güçlendiğini vurguladı. Bakan Ömer Çelik, "Bu nedenle aşırı sağcı adayın yüzde 47 oranında oy alması Avrupa siyaseti için iyi okunması gereken bir sonuç." ifadesine yer verdi.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, "Avusturya'da aşırı sağ 'sayısal' olarak kaybetse de 'siyasal' olarak yükselmiştir." değerlendirmesinde bulundu.


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 05/12/2016 / Hit: 2,511