ENGLISH
  Güncelleme: 11/11/2016

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ile telefonda görüştü

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Slovakya Dışişleri Bakanı Miroslav Lajcak ile talebi üzerine telefonda görüştü.

Bakan Çelik, Dışişleri Bakanı Lajcak’ın 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gösterdiği dayanışma ve Türkiye-AB ilişkilerinin ileri götürülmesi için sergilediği vizyon ve devlet adamlığı için teşekkür etti.

Bakan Çelik, AB tarafından yapılan son açıklamalar, AB Komisyonu’nun İlerleme Raporu ve bazı AB ülkelerinin Büyükelçiliklerinin son günlerde Ankara’da sergiledikleri tutum hakkında hassasiyetlerimizi muhatabıyla paylaştı.

Bakan Çelik, başta PKK ve FETÖ olmak üzere tüm terör örgütleriyle kararlı mücadelemizin süreceğini, terör örgütlerine destek olan çevrelerle de mücadele edeceğimizi, terör örgütlerinin sivil, siyasi ve yargıdaki destekçilerine de müsamaha göstermemizin mümkün olmadığını vurguladı.

Bakan Çelik, Türkiye-AB ilişkilerine eleştirel açıklamalar yerine ilişkilerimizi ileriye taşıyacak yapıcı fikirler ve işbirliği önerilerinin hakim olması gerektiğini, Slovak Dönem Başkanlığı’nın bu amaçla önemli çaba sarfettiğini bildiğimizi belirtti.

Bakan Çelik, savunduğumuz ortak değerler olan hukuk devleti, demokrasi ve insan hakları alanlarında da Türkiye ve AB’nin daha güçlü dayanışma ve işbirliği içinde olması gerektiği görüşünde olduğumuzu ifade etti.

Bakan Çelik, yapıcı tutumu ve diyaloğa önem veren anlayışı için Bakan Lajcak’a özellikle teşekkür etti.


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 11/11/2016 / Hit: 2,149