ENGLISH
  Güncelleme: 04/11/2016

AB Bakanı Ömer Çelik, AB Yüksek Temsilcisi Mogherini ile telefonda görüştü

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile telefonda görüştü. AB Bakanı Ömer Çelik, AB Dönem Başkanı Slovakya'nın Ankara Büyükelçisi Anna Turenicova'yı da kabul etti.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile telefonda görüştü. AB Bakanı Ömer Çelik ayrıca, AB Dönem Başkanı Slovakya'nın Ankara Büyükelçisi Anna Turenicova'yı AB Bakanlığında kabul etti.

AB Bakanı Ömer Çelik, HDP milletvekillerinin gözaltına alınmaları ve bazılarının tutuklanmalarına ilişkin son gelişmeler hakkında hassasiyetlerimizi muhataplarıyla paylaştı.

AB Bakanı Ömer Çelik, halkın iradesiyle seçilenlere saygının demokratik yaklaşımımızın temeli olduğunu ancak, teröre, şiddete ve silahlı eylemlere destek olanların seçilmişlik zırhına sığınarak, yargı sistemini tanımama ve her türlü hukuksuzluğu işleme hakkına da sahip olamayacaklarını belirtti.

AB Bakanı Ömer Çelik, savunduğumuz ortak değerler olan hukuk devleti, demokrasi ve insan hakları alanlarında Türkiye ve AB'nin daha güçlü dayanışma ve işbirliği içinde olması gerektiği görüşünde olduğumuzu, bu alanlarda AB ile her zaman güçlü ve yapıcı diyalog içinde olmak istediğimizi de vurguladı.

AB Bakanı Ömer Çelik, sözkonusu kişilerin üç kere ifade vermek üzere Savcılığa davet edildikleri halde, davete icabet etmediklerini, dokunulmazlıkları kaldırılan diğer tüm liderlerin ve milletvekillerinin ifade verdiklerini, ancak sözkonusu siyasi partinin bu konuyu PKK adına siyasi propagandaya dönüştürmek istediğini, AB tarafından yapılan açıklamaları da bu amaçla kullandıklarını söyledi.

AB Bakanı Ömer Çelik, çeşitli olaylarda AB'nin eksik bilgi ile Türkiye Cumhuriyeti makamlarına yönelik tek taraflı çağrı yapmak yerine dengeli açıklamalar yapması gerektiğini ifade etti.

AB Bakanı Ömer Çelik, AB makamlarının ayrıca bazı milletvekillerine Türk yargısına saygı duymaları, PKK'yı terör örgütü ilan etmeleri ve kınamaları yönünde güçlü mesajlar vermesi gerektiğini, bunu maalesef hiçbir zaman göremediğimizi, AB'nin PKK'nın propagandasına alet olmamasını beklediğimizi de vurguladı.

AB Bakanı Ömer Çelik, son gelişmelerin ardından sesi çok yüksek çıkan Avrupa'daki bazı çevrelerin tepkisinin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çok zayıf kaldığını gördüğümüzü, bunun sözkonusu çevrelerin Türkiye'ye yaklaşımı hususunda kamuoyumuzda ciddi soru işaretlerine yolaçtığını dile getirdi.

AB Bakanı Ömer Çelik, ayrıca, Belçika'da yerleşik PKK terör örgütüyle iltisaklı özel ve tüzel kişiler hakkında yürütülen soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmesinden duyduğumuz rahatsızlığı ve derin hayal kırıklığını da vurguladı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, gelişmeler hususunda AB ile temas içinde olacağımızı, AB'nin ülkemizdeki gelişmeleri doğru anlaması ve dengeli tepkiler vermesi için diyalog kanallarımızın açık olduğunu da sözlerine ekledi.


Diğer Etkinlikler

Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 

Güncelleme: 04/11/2016 / Hit: 1,859